Vesmírná sonda Dawn se dostala na nejnižší oběžnou dráhu kolem planetky Vesta

Sonda Dawn, průzkumník NASA v hlavním pásu asteroidů, se zase o kus přiblížila obří povrchu planetky Vesta a začala další fázi mapování tělesa. Aktuálně se sonda podle JPL (Jet Propulsion Laboratory), odkud je mise řízena, nachází ve výšce asi 210 kilometrů nad povrchem (ISS obíhá ve výšce necelých 400 kilometrů).

Vesta

Vesta Vesta je nejjasnější planetka sluneční soustavy a druhé největší těleso hlavního pásu asteroidů. Kromě toho nalezla vesmírná sonda Dawn, která planetku zkoumá z její oběžné dráhy, obrovské pohoří na jižní pólu planetky, vyšší než jakákoliv hora na Zemi. Snímek byl pořízen vesmírnou sondou Dawn, 18. července 2011, chvíli po vstupu na oběžnou dráhu tělesa, ze vzdálenosti 10 tisíc kilometrů. Gigantická hora je uprostřed obrázku."Sonda Dawn provedla krásnou a komplikovanou choreografii, aby se na nízkou oběžnou dráhu Vesty mohla dostat. Máme teď vynikající pozici pro to, abychom mohli odhalit další z tajemství Vesty na jejím povrchu i pod ním.", řekl Marc Rayman, hlavní inženýr mise.

Sonda bude na nové oběžné dráze snímat povrch planetky ve výrazně větším detailu než z vyšších orbit. Primárním vědeckým cílem na nízké oběžné dráze je posbírat data prostřednictvím detektoru GRaND (gamma ray and neutron detector). GRaND měří hodnoty částic, které vznikají při dopadu kosmického záření na povrch Vesty, díky tomu pak vědci budou moci určit složení atomů, které se na povrchu nachází. 

Zároveň také Dawn zmapuje gravitační pole Vesty, s pomocí gravitační mapy vědci nahlédnou do vnitřku planetky. Složení jádra Vesty a rozložení hmoty pod jejím povrchem napoví jak planetka vznikla a co stojí za vznikem některých útvarů na jejím povrchu jako jsou hory, hřebeny, údolí nebo rozsáhlé roviny, které z oběžné dráhy fotografuje vesmírná sonda Dawn.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Dawn