do not follow here
Pluto < LIVING fUTURE

Hubblův teleskop možná na povrchu Pluta objevil komplexní organické sloučeniny

Když astronom Alan Stern se svým týmem vědců z SwRI institutu a Nebraska Wesleyan University zkoumali Pluto prostřednictvím spektrografu na Hubblovu teleskopu, objevili, že něco na jeho povrchu absorbuje ultrafialové světlo. Tento jev ve své studii vysvětlují tím, že na povrchu Pluta mohou existovat organické sloučeniny, které světlo v tomto spektru pohlcují, šlo by tak o první důkaz existence podobných chemických sloučenin na této trpasličí planetce.Pluto v sobě skrývá mnohá tajemství, jedním z nich je jeho teprve nedávno objevená načervenalá barva. Právě za tou by podle Sterna mohly stát organické sloučeniny, které by měly absorbovat světlo způsobem, jakým pozoruje se svými kolegy při spektrální analýze. Nejde o život jako takový, ale o jeho základní stavební kameny, mezi detekované organické sloučeniny by mohly patřit komplexní hydrokarbonáty. 

Už dříve byly na povrchu Pluta nalezeny ledy metanu, oxidu uhelnatého a dusíku. Při jejich vystavení kosmickému záření nebo slunečním větrům by mohly vznikat komplexní organické sloučeniny, které zbarvují povrch do červené barvy a absorbují UV záření.

Tým také objevil mírný posun ve spektru celého Pluta včetně jeho největšího měsíce Charonu v porovnání s měřeními v 90. letech. Tyto změny jsou zřejmě způsobeny rotací Pluta, díky které dnes astronomové pozorují jinou oblast jeho povrchu. Mohou za tím ale být také sezónní změny, v jejichž důsledku mohl vzrůst atmosférický tlak nad povrchem.

Vše by měla rozlousknout první vesmírná sonda, která se k Plutu přiblíží, New Horizons, která by k němu měla doletět v roce 2015.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Pluto

tag icon
Další články z kategorie
Pluto
Načítám stránku...
x zrušit