do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Vědci chtějí do hlubokého vesmíru vysílat roboty napájené živými mikroorganismy

Vědci z americké Námořní výzkumné laboratoře (NRL) přichází s novým zdrojem energie pro dlouhotrvající vesmírné mise na vzdálených místech sluneční soustavy: mikrobiální palivové články (MFC). Navrhují nový miniaturní robotický rover poháněný s pomocí MFC, který bude pracovat s energií úsporně a mnohem efektivněji než současné systémy a měl by také umožnit výrazně delší trvání takových misí.



Energie vesmírných sond pochází z různých zdrojů v závislosti na tom, v jakém prostředí se budou pohybovat. Satelity kroužící kolem Země jsou napájeny přes solární panely, protože v centrální části sluneční soustavy svítí Slunce intenzivně. Naopak u plynných obrů ve vnější části je je už téměř tma a solární panely by negenerovaly dostatečné množství energie, v takovém případě je využíván tzv. RTG (radioizotopový termoelektrický generátor), který získává energii z rozpadu radioaktivního materiálu uvnitř, tímto zdrojem energie jsou vybaveny například vesmírné sondy Voyager. 

Navrhovaný rover by byl kromě nového zdroje vybaven také hardwarem vyžadujícím malé množství energie a jeho celková váha by neměla překročit jeden kilogram. Primární systémy jako je ovládání a navigace by byly při průzkumu napájeny nepřetržitě, zbývající energie by pak měla být ukládána do baterií, ze kterých by po nabití byla čerpána pro energeticky náročnější aktivity roveru.

Autor konceptu, doktor Gregory P. Scott, dostal od NASA v rámci programu Innovative Advanced Concepts grant na pokračování ve svém výzkumu. Je tedy možné, že k solárními panely napájenému roveru Opportunity a RTG poháněnému Curiosity brzy přibude nový rover poháněný mikrobiálními palivovými články. Bude ale zajímavé, jak si vědci poradí s rizikem kontaminace prostředí, mikroorganismy dovezenými ze Země.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

Načítám stránku...
x zrušit