do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

ESA ztratila kontakt se svým nejdůležitějším environmentálním satelitem

Vlajková loď Evropské vesmírné agentury pro pozorování naší vlastní planety, EnviSat (Environmental Satellite), se po 10 letech služby v neděli odmlčela, zda nadobro zatím není zřejmé. Primární mise družice měla skončit už v roce 2007, její fungování bylo ale prodlouženo na další roky.Spojení s družicí vypadlo v neděli, kdy měla téměř devíti tunová družice přeletět nad komunikační stanicí Kiruna ve Švédsku. ESA okamžitě svolala tým expertů, kteří se snaží komunikaci obnovit. Zatím je jisté, že družice zůstává stabilní na své oběžné dráze ve výšce asi 790 kilometrů.

Družice EnviSat měla množství úkolů, patřilo mezi ně studium složení atmosféry, pozorování úbytku ozónové vrstvy, teploty oceánů nebo rozptylu v atmosféře. Kromě toho také EnviSat přispívala k monitoringu námořní dopravy, kartografům nebo zemědělcům. 

Manažeři v ESA doufali, že EnviSat bude fungovat až do vypuštění nových družic Sentinel, které mají představovat novou generaci satelitů pro pozorování Země, jejich vypuštění je plánováno na rok 2013. Družice Sentinel budou úžeji zaměřené, společně by ale měly nakonec pokrýt všechny operace EnviSatu.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit