do not follow here
Pluto < LIVING fUTURE

Hubblův vesmírný teleskop našel už pátý měsíc explanety Pluto

Už to pomalu přestává být překvapením, Pluto má další měsíc, trpasličí planeta na okraji sluneční soustavy jich má už pět. Relativně velký Charon byl objeven už v roce 1978, následovaly pak Nix a Hydra v roce 2006 a loni v červenci zatím nepojmenovaný měsíc S/2011 P1, nově objevený měsíc zatím dostal označení S/2012 P2. Objev nového měsíce je pro astronomy NASA velmi významný, k Plutu totiž míří sonda New Horizons a mohlo by se stát, že se s doposud neobjeveným tělesem srazí.Kromě Charonu byly všechny měsíce Pluta objeveny Hubblovým teleskopem. V roce 2011 se astronomové soustředili na okolí trpasličí planety, ve kterém hledali případné prstence, při letošním průzkumu zase bylo cílem najít potenciální hazard pro průlet vesmírné sondy New Horizons. Zdá se, že při každém pohlédnutí směrem k Plutu astronomové nacházejí nové a nové měsíce, proč jich má tolik však zatím není jasné. 

Jednou z možných příčin by mohla být samotná poloha Pluta, na samotném pokraji Kuiperova pásu, který je plný malých i velkých ledových planetek. Je možné, že Pluto svou gravitací zachytává objekty, které měly namířeno do nitra sluneční soustavy. Je však také možné, že většina nebo všechny jeho měsíce jsou pozůstatkem kolize s jiným velkým objektem.

Světlo do původu Pluta a jeho systému měsíců by mohla vnést právě sonda New Horizons, která kolem Pluta proletí začátkem roku 2015, která se k němu přiblíží jako vůbec první. Vědci se už nemohou dočkat snímků, tohoto ledového světa, který v sobě skrývá nespočetná tajemství. Nejdetailnější snímky bývalé planety Pluto mají pouhých pár pixelů na šířku a už z těch je zřejmé, že povrch i takto daleko od Slunce mění barvu v průběhu roku. Podle některých vědců by Pluto dokonce mohlo mít v létě řídkou atmosféru. Na tyto a mnohé další otázky snad New Horizons odpoví za necelé tři roky.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Pluto

tag icon
Další články z kategorie
Pluto
Načítám stránku...
x zrušit