do not follow here
New Horizons < LIVING fUTURE

Zbývá pouhý rok do příletu sondy New Horizons k Plutu

14. července 2015 proletí vesmírná sonda New Horizons kolem trpasličí planety Pluto. Sonda odstartovala ze Země v roce 2006 a vstupuje do posledního roku cesty ke vzdálenému objektu, který byl stále ještě považován za planetu, když se mise připravovala. V následujících měsících se tak můžeme těšit na doposud nevídanou podívanou, Pluto totiž nikdy nebylo důkladně prozkoumáno a mnohé o tomto zmrzlém světě na okraji sluneční soustavy ještě stále nevíme.

Mise New Horizons ale není pouze průlet kolem Pluta, vesmírná sonda kolem něj proletí a bude směřovat dál do hloubi Kuiperova pásu. Její sekundární cíl však stále není jasný, vědci v NASA tak hledají vhodný objekt, který by sonda mohla zkoumat, zřejmě opět průletem v okolí vybraného tělesa. Začátkem července NASA oznámila, že Hubblův vesmírný teleskop dostal za úkol hledat právě sekundární cíl v Kuiperově pásu, který se nachází za oběžnou drahou planety Neptun a jehož je Pluto také součástí.

Pokud bude vybrán vhodný kandidát, sonda by mohla změnit svou trajektorii na podzim příštího roku a zamířit k objektu, které by navštívila o tři až čtyři roky později. Nalezení vhodného cíle však nebude jednoduché, přesto, že astronomové ví o několika zajímavých objektech, nenachází se zrovna v blízkosti Pluta, jehož oběžná dráha kolem slunce činí téměř 250 let. Kuiperův pás je navíc vzdálen 30-50 AU od Slunce, je tam tma a chlad, což stěžuje veškerá pozorování ze Země a také hledání vhodných cílů pro sondu New Horizons.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
New Horizons

tag icon
Další články z kategorie
New Horizons