Přílet vesmírné sondy Dawn k trpasličí planetě Ceres bude příští rok asi o měsíc opožděn vůči původnímu plánu. Příčinou zpoždění je zásah silnou radiací, který vyřadil elektrickou součástku na trysce iontového pohonu sondy. Pohon sondy byl mimo provoz čtyři dny, což způsobilo posunutí příletu k trpasličí planetě Ceres z března na duben příštího roku. Dnes už sonda opět funguje a její pohon ji pohání napříč pásem asteroidů k jeho největšímu objektu.
Dawn je první robotický průzkumník pásu asteroidů. Poté, co sonda rok obíhala planetku Vesta, se 5. září 2012 vydala k největšímu tělesu této oblasti, trpasličí planetě Ceres. Iontový pohon poskytuje sondě dostatek paliva na její cestu a manévry. Tato technologie využívá malé síly, kterou generuje po dlouhá časová období, vlastní sondu potom pohání proud urychlených iontů, které unikají tryskami. Elektřinu, kterou iontový pohon potřebuje k fungování, generují dvacetimetrové solární panely.Animace cesty sondy Dawn
Problém se objevil 11. září, kdy operátoři zjistili, že se sonda přepnula do bezpečnostního módu, kdy se vypínají všechny nepotřebné systémy. V té době sonda neprováděla žádné jiné speciální aktivity, takže zpočátku nebylo zřejmé, co problém způsobilo. Následný rozbor situace přiměl operátory k závěru, že došlo ke stejné situaci jako před třemi roky - sonda byla zasažena silnou radiací, která vyřadila z provozu elektrickou součástku na pohonném systému. V následujících dnech se pracovalo na odstranění problému a znovuzprovoznění sondy Dawn, která se teď nachází tak daleko, že signál z ní letí na Zemi 25 minut. Operátoři se rozhodli stejně jako před třemi lety vyřadit z provozu poškozenou komponentu a nahradit ji jinou, funkční. To se podařilo 15. září, kdy trysky opět zažehly a sonda začala nabírat rychlost. Vadnou část pohonného systému se chtějí pokusit opravit začátkem příštího roku.