Hubblův teleskop našel v Kuiperově pásu kandidáty na průzkum sondou New Horizons

Příští rok se máme na co těšit. Vesmírná sonda New Horizons, která opustila Zemi v roce 2006, proletí kolem trpasličí planety Pluto. Konečně se tak dozvíme jak tato explaneta vypadá, co tvoří její tenkou atmosféru, podíváme se na úkazy na povrchu a snad zjistíme něco více i o jejím interiéru a měsících. Jde však (pouze) o průlet a po něm New Horizons zmizí v Kuiperově pásu, který se za oběžnou drahou Pluta rozprostírá (přesněji Neptunu, protože Pluto je často považováno za součást Kuiperova pásu). Vědci teď pomocí Hubblova teleskopu identifikovali tři další potenciální cíle, kolem kterých by sonda mohla proletět.

New Horizons

New Horizons vesmírná sonda NASA, která se v roce 2006 vydala jako první na průzkum Pluta a Kuiperova pásu, který leží za oběžnou dráhou této trpasličí planety. Samotný průlet kolem Pluta proběhl 14. července 2015, poté sonda zamířila hlouběji do Kuiperova pásu, k planetce 2014 MU69.NASA už několik let hledá další objekty v Kuiperově pásu, které by sonda New Horizons mohla zkoumat po průletu kolem Pluta v sekundární fázi její mise. Nebylo to ale snadné, Kuiperův pás se nachází 30-50 astronomických jednotek od Slunce (tedy 30-50x dál od Slunce než Země) a objekty v něm jsou jen těžko dohledatelné, kvůli slabému slunečnímu svitu a chladu, který v této oblasti panuje. 

Pozemní i vesmírné observatoře však nelenily a zaměřily své teleskopy ke chladnému okraji sluneční soustavy. Astronomům se tak podařilo objevit tři vhodné kandidáty, které by mohly být na dosah sondy New Horizons s přihlédnutím k jejím zásobám paliva a pozici po průletu kolem Pluta. Nalezené objekty mají velikost asi 100x menší než Pluto, stále však asi 10x větší než většina komet, které se dostanou blíže ke Slunci. Dva z objektů mají dosahovat velikosti kolem 50 kilometrů v poloměru, třetí je asi o polovinu menší. Jeden z nich je podle analýzy dat z Hubblova teleskopu "rozhodně dosažitelný", dva další vyžadují ještě další pozorování.

Vědci se domnívají že objekty v Kuiperově pásu nebyly nikdy vystaveny radiaci ze Slunce natolik, aby přišly o své primordiální složení. Mohly by tak vypovídat o době, kdy sluneční soustava teprve vznikala a napovědět tak více o vzniku planet a dalších objektů, které kolem Slunce dnes obíhají.

Vesmírná sonda New Horizons by měla kolem Pluta proletět v červenci příštího roku. Průlety kolem dalších objektů pak nebudou dříve než rok poté. Členové vědeckého týmu očekávají, že přijdou se žádostí o prodloužení mise v roce 2016. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
New Horizons