do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

NASA na ISS vyzkoušela autonomní navigaci pro vesmírné lodě pomocí pulsarů

V rámci programu SEXTANT se týmu odborníků z NASA podařilo prokázat využitelnost konceptu autonomní navigace pro mise do hlubokého vesmíru. Využívají k tomu vzdálené rentgenové zdroje, které pomáhají určit polohu vesmírné sondy, nebo lodi podobně jako to dělá GPS z oběžné dráhy pro vozidla na povrchu naší planety. Využili k tomu teleskop NICER (Neutron-star Interior Composition Explorer), který je namontovaný na Mezinárodní vesmírné stanici a pozoruje neutronové hvězdy.NICER

Teleskop NICER umístěný na ISS Instrument NICER je složený z 52 malých rentgenových teleskopů a silikonových detektorů, který byl v červnu instalován vně ISS. Má zhruba velikost pračky, a zaměřuje se na studium neutronových hvězd a pulsarů.
SEXTANT
Experiment SEXTANT (Station Explorer for X-ray Timing and Navigation Technology) využívá pouze sledování pulsarů, rotujících neutronových hvězd, které v rentgenové vlnové délce blikají. Co víc, chování pulsarů je natolik předvídatelné a jedinečné, že lze jednoduše identifikovat konkrétní zdroje a podle nich určit polohu ve vesmíru. Pulsary fungují podobně jako atomové hodiny v družicích satelitních navigací, s velkou mírou přesnosti lze přesně předpovědět, kdy dorazí světlo z kterého zdroje a určit tak, o jaký zdroj se jedná. Konkrétní experiment měl probíhat 14 dní, už během osmi hodin ale přístroj identifikoval svou pozici na oběžné dráze Země s přesností na 5 kilometrů. Tato přesnost byla navíc udržena po zbytek experimentu, kdy ISS obíhala velkou rychlostí kolem Země ve výšce asi 400 kilometrů. Dalším krokem je druhý experiment, který by měl proběhnout někdy v roce 2018. Nakonec by NASA chtěla umístit tuto navigaci na vesmírnou sondu, pro kterou bude muset být zařízení minimalizováno a snížena jeho spotřeba elektrické energie. Budoucí meziplanetární sondy by tak mohly být v budoucnu schopné autonomně určit svou pozici, nezávisle na kontaktu se Zemí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit