do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

Meteorit z Marsu se vrátí s misí Mars 2020 zpátky na svou rodnou planetu

Úlomek meteoritu známý jako Sayh al Uhaymir 008 (SaU008) se vrátí s příštím roverem NASA na Mars. Nejde o žádnou nostalgii nebo zbytečné gesto, meteorit poslouží jako kalibrační vzorek pro instrument SHERLOC na roveru, který bude mít za úkol zkoumat geologii rudé planety a hledat známky dávného života. Mise Mars 2020 pošle na sousední planety rover podobný Curiosity, bude však mít nové vědecké instrumenty.The Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals (SHERLOC) je jeden z těchto nových instrumentů a přiveze si s sebou ze Země kus Marsu, podle kterého se bude kalibrovat. Většina amerických roverů s sebou vezla podobný kus hornin, podle kterých ověřovala fungování svých instrumentů po přistání, přímo na planetě, nikdy však nešlo o kámen, který by z Marsu pocházel a vracel se tak na místo svého původu.

Smyslem celé akce je ověřit, že daný instrument funguje podle očekávání. Vědci porovnají výsledky analýzy stejného kusu horniny na Marsu a na Zemi a v případě potřeby mohou upravit nastavení vědeckého přístroje.

SHERLOC bude nainstalovaný na hlavním robotickém rameni roveru a bude využívat spektrometru, laseru a kamery pro hledání organických sloučenin a minerálů, které byly přítomny ve vodním prostředí, které na Marsu v dávných dobách panovalo. Bude také hledat známky potenciálního mikrobiálního života na Marsu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance
Načítám stránku...
x zrušit