Příští objekt, kolem kterého proletí sonda New Horizons, dostal nové jméno: Ultima Thule

Tým, který má v NASA na starosti misi New Horizons vybral nové jméno pro planetku doposud známou jako 2014 MU69. Za pomoci veřejnosti vybral označení Ultima Thule, což má symbolizovat lokaci tohoto tělesa - daleko od všeho známého. Thule je ve středověké literatuře vzdálený mýtický ostrov na severu. Sonda New Horizons kolem Ultima Thule proletí 1. ledna 2019.

New Horizons

New Horizons vesmírná sonda NASA, která se v roce 2006 vydala jako první na průzkum Pluta a Kuiperova pásu, který leží za oběžnou dráhou této trpasličí planety. Samotný průlet kolem Pluta proběhl 14. července 2015, poté sonda zamířila hlouběji do Kuiperova pásu, k planetce 2014 MU69.Kampaně pro nalezení jména pro objekt 2014 MU69 se zúčastnilo 115 tisíc účastníků z celého světa. Společně nominovali na 34 tisíc jmen, ze kterých bylo vybráno 29 pro odbornou porotu. Výběr byl následně doplněn o další osmici jmen nominovaných členy týmu New Horizons. 

Ultima Thule pochází z nápadů veřejnosti, jde však o název neoficiální. Ten oficiální přijde na řadu až po samotném průletu sondy kolem planetky. Její nové jméno bude vybráno až po tom, co bude zřejmé, zda jde o samostatné těleso a jaké má charakteristiky.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
New Horizons