do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

NASA zvažuje vyslání malé robotické helikoptéry na Mars s misí Mars 2020

Již brzy (nejpozději v květnu) by mělo přijít rozhodnutí NASA, zda s roverem MARS 2020 vyslat na sousední planetu také robotickou helikoptéru. Mezitím inženýři testují prototyp, na kterém by měl být založený finální design této atmosférické sondy. Šlo by o první použití robotické sondy, která létá v atmosféře jiné planety. Samotný rover Mars 2020 už vstoupil do fáze sestavení a testování, která předchází přípravě na samotný start do vesmíru, ten je plánován na červenec 2020.Inženýři v JPL (Jet Propulsion Laboratory) pracují na atmosférické sondě Mars Helicopter Scout už několik let. Využívají k tomu toho nejlepšího z helikoptér i inspiraci z rozvoje dronů v posledních letech. U svého designu se však musí vypořádat s řídkou atmosférou i nízkou gravitací, které na Marsu panují.

V únoru tohoto roku nalétal prototyp 86 minut v testu, který simuluje prostředí planety Mars. Reálně ale pravděpodobně bude použitý na výrazně kratší lety, cílem je, aby sonda dokázala vyletět do výšky alespoň 300 metrů odkud může prozkoumat bezprostřední okolí roveru. Sonda má být autonomní a zvládne fungovat i bez příkazů ze Země.

Pokud Mars Helicopter Scout bude skutečně součástí mise Mars 2020, lze očekávat spíše demonstraci této technologie pro mise nadcházející. Sonda bude mít dvě kamery, jednu pro navigaci a druhou pro pořizování barevných snímků ve vysokém rozlišení. Malá helikoptéra vážící 1,8 kilogramů bude startovat ze země. Rover ji položí na vhodný povrch a poté se vzdálí do bezpečné vzdálenosti, teprve potom sonda vzletí. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance