do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Mise teleskopu SPHEREx, který bude mapovat galaxie ve vesmíru, pokročila do další fáze

Nový vesmírný teleskop SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) pokročil do další fáze vývoje. Mise, která bude mít za úkol mapovat celou oblohu každého půl roku, má začít nejdřív v dubnu 2025. Po loňském schválení předběžného designu sondy byl nyní schválen design finální. Teď je na řadě vývoj a výroba jednotlivých komponent teleskopu.

MiseStartStatus
missions icon SPHEREx 1. 4. 2025 Plánovaná


Aktuálně

11:38
25.03.
Teleskop SPHEREx má schválený finální design. Na počítačových modelech bylo ověřeno jeho fungování a navrženy detaily hardwaru. Následuje samotný vývoj sondy a vědeckých přístrojů.
06:37
08.01.
Přechod mise z fáze předběžného designu do finálního.

SPHEREx

Vesmírný teleskop SPHEREx bude snímat celou hvězdnou oblohu každých 6 měsíců po dobu alespoň 2 let. Zachycené světlo zaznamená v několika vlnových délkách blízkého infračerveného světla. 

Mise má tři hlavní vědecké cíle:
  • Mapování pozic a pohybu miliard galaxií napříč vesmírem. Vědci doufají, že rozložení a pohyb galaxií by jim mohl napovědět více o momentech krátce po velkém třesku - období inflace.
  • Dalším cílem je zkoumání galaxií a jejich zrodu, včetně prvních galaxií, které vznikly po Velkém třesku.
  • Třetím hlavním cílem mise je zkoumání nově zrozených hvězd a složení jejich bezprostředního okolí. Přítomnost organických nebo vodních molekul by mohla znamenat podmínky vhodné pro vznik života.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit