do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

S Roverem Mars2020 poletí na rudou planetu také malá helikoptéra, jaká bude její mise?

V uplynulých týdnech prošel už sestavený rover prvním kolem intenzivních testů, které mají zjistit, zda zařízení vydrží start na raketě, cestu vesmírem, přistání a následně vědecké operace na Marsu. Rover Mars2020 prošel zatím všechny testy bez problémů. Součástí mise má být také poletující menší sonda, která se má stát prvním létající objektem mimo Zemi. Co přesně bude malá helikoptéra na Marsu dělat? A jakými instrumenty buďte vybavena?Zařízení zatím označované jaké Mars2020 Helicopter má sloužit hlavně jaké demonstrace nové technologie. Nepočítá se s tím, že by měl mít na palubě nějaké výhradně vědecké instrumenty. Bude však pomáhat s mapováním bezprostředního okolí roveru. 

Helikoptéra by se měla poprvé vznést zhruba měsíc nebo dva po přistání na Marsu. Vzlétat bude že vzdálenosti 100 až 1000 metrů od roveru, aby nemohlo dojít ke srážce. Rover helikoptéru nejprve posadí na povrch a pak se vzdálí do bezpečné vzdálenosti. Po přistání ji opět vyzvedne.

Maximálně má helikoptéra podle plánu mise vzlétnout 5x, a to vždy maximálně na několik minut nejvýše do 5 metrů. Létající sonda je kromě 1,2 metrů dlouhých vrtulí vybavena počítačem pro autonomní řízení a navigaci, solárními panely a kamerami. Atmosféra na Marsu je velmi řídká, její vrtule se tak musí točit 10x rychleji než u vrtulníků na Zemi.

Plánovaný start mise je v červenci 2020, přistání na Marsu by pak mělo proběhnout v únoru následujícího roku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance
Načítám stránku...
x zrušit