do not follow here
Europa Clipper < LIVING fUTURE

NASA testuje anténu pro sondu k měsíci Europa. Stále ale není zřejmé, na jaké raketě Europa Clipper poletí

Měsíc planety Jupiter Europa je pro mnohé z vědců nejzajímavějším místem k prozkoumání ve sluneční soustavě. Jde totiž o ledové těleso, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. Už za čtyři roky by k Europě měla odletět vesmírná sonda Europa Clipper, jejímž úkolem bude podrobně zmapovat její povrch a procesy, které na něm i pod ním probíhají. Vývoj sondy postupuje dopředu a NASA už testuje novou anténu, kterou bude vybavena.Přesněji řečeno, testováním prochází zatím pouze prototyp v reálné velikosti. Toto zařízení bude muset být schopné posílat na Zemi snímky povrchu Europy ve vysokém rozlišení. Testy mají brzy skončit, do stejného zařízení se však už v příštím roce vrátí skutečná anténa, která by o několik let později už měla letět k Jupiteru.

Anténa Europa Clipper

Zatím existují dvě varianty pro start mise Europa Clipper: sonda by mohla letět podle původního plánu v roce 2023 na raketě SLS. Tak silná raketa by umožnila přímou trajektorii a rychlejší cestu k Jupiteru (méně než 3 roky), je však stále ve vývoji a není jisté, zda bude do roku 2023 k dispozici. 

Vznikla tak druhá varianta, při které by mohla sonda letět do vesmíru na jiné raketě, pravděpodobně Delta IV Heavy nebo Falcon Heavy. To by sice umožnilo start o rok dříve, slabší raketa by však nedala sondě dostatečnou rychlost. Sonda by tak musela využít gravitace Venuše i Země pro urychlení na cestě k Jupiteru. Taková cesta by zabrala 6 let.Na videu je možné sledovat kromě animací Europy a systému planety Jupiter také koncept přistávacího modulu, který měl být součástí mise Europa Clipper. Od přistání na Europě bylo nakonec upuštěno, s tím že přistávací modul by mohl být součástí potenciální samostatné mise.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa Clipper

tag icon
Další články z kategorie
Europa Clipper
Načítám stránku...
x zrušit