NASA testuje anténu pro sondu k měsíci Europa. Stále ale není zřejmé, na jaké raketě Europa Clipper poletí

Měsíc planety Jupiter Europa je pro mnohé z vědců nejzajímavějším místem k prozkoumání ve sluneční soustavě. Jde totiž o ledové těleso, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. Už za čtyři roky by k Europě měla odletět vesmírná sonda Europa Clipper, jejímž úkolem bude podrobně zmapovat její povrch a procesy, které na něm i pod ním probíhají. Vývoj sondy postupuje dopředu a NASA už testuje novou anténu, kterou bude vybavena.

Europa Clipper

Europa Clipper Orbitální sonda Europa Clipper by měla provést kolem 40 průletů kolem ledového měsíce Europa.Přesněji řečeno, testováním prochází zatím pouze prototyp v reálné velikosti. Toto zařízení bude muset být schopné posílat na Zemi snímky povrchu Europy ve vysokém rozlišení. Testy mají brzy skončit, do stejného zařízení se však už v příštím roce vrátí skutečná anténa, která by o několik let později už měla letět k Jupiteru.

Anténa Europa Clipper

Zatím existují dvě varianty pro start mise Europa Clipper: sonda by mohla letět podle původního plánu v roce 2023 na raketě SLS. Tak silná raketa by umožnila přímou trajektorii a rychlejší cestu k Jupiteru (méně než 3 roky), je však stále ve vývoji a není jisté, zda bude do roku 2023 k dispozici. 

Vznikla tak druhá varianta, při které by mohla sonda letět do vesmíru na jiné raketě, pravděpodobně Delta IV Heavy nebo Falcon Heavy. To by sice umožnilo start o rok dříve, slabší raketa by však nedala sondě dostatečnou rychlost. Sonda by tak musela využít gravitace Venuše i Země pro urychlení na cestě k Jupiteru. Taková cesta by zabrala 6 let.Na videu je možné sledovat kromě animací Europy a systému planety Jupiter také koncept přistávacího modulu, který měl být součástí mise Europa Clipper. Od přistání na Europě bylo nakonec upuštěno, s tím že přistávací modul by mohl být součástí potenciální samostatné mise.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Europa Clipper
tag icon
Další články z kategorie
Europa Clipper