Hvězda Betelgeuse přestala zhasínat, její zářivost nyní postupně roste
Po několika měsících postupného uklidňování začala hvězda Betelgeuse v druhé polovině února opět navyšovat svou zářivost. Vědci nicméně zatím stále neví, co toto proměnlivé chování způsobilo, Betelgeuse proto budou nadále pozorně sledovat. Hvězda ve vzdálenosti kolem 700 světelných let by mohla být první blízkou supernovou, kterou mělo lidstvo možnost pozorovat v detailu.

Betelgeuse, dlouhodobá zářivost hvězdy Na grafu je znázorněna zářivost hvězdy Betelgeuse od roku 1979 do dnešního dne. Hvězda už dříve výrazně pohasla, nikdy však tolik, jako na přelomu roku 2019/2020.
Betelgeuse
Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru. A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování.
Hvězda Betelgeuse zřejmě nedávno (což v životě hvězdy může znamenat tisíce let) prošla koncem tzv. období hlavní posloupnosti, ve kterém pomocí jaderné fúze spojovala atomy vodíku v helium. Nyní už vodík v jádru došel, uvnitř hvězdy tak dochází ke slučování těžších prvků a zároveň k nárůstu nestability. Tento poslední pozorovaný pokles zářivosti by mohl být způsobený například poklesem teploty na povrchu hvězdy. Je však otázkou, co by takové ochlazení mohlo způsobit. Jako pravděpodobnější vysvětlení se tak jeví odhození horní vrstvy atmosféry do okolí, což by zablokovalo část svitu hvězdy. Toto chování je u červených obrů jako je Betelgeuse běžné a souvisí s interními procesy hvězdy. Betelgeuse je proměnlivá hvězda a prochází hned několika pravidelnými cykly. Žádný z nich však neodpovídá periodou ani silou tomu, co bylo v posledních měsících pozorováno. Vědci hvězdu dlouhodobě sledují v nadějí, že lépe pochopí konečnou fázi jejího života, která nezadržitelně míří k supernově.
Informace o hvězdě Betelgeuse
Hvězda | Typ hvězdy | Hmotnost hmotností Slunce |
Poloměr poloměrů Slunce |
Exoplanety | |
---|---|---|---|---|---|
![]() ![]() |
Betelgeuse | Červený veleobr | 11.6 | 887 | 0 |
Více o této hvězdě |
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Betelgeuse
Hvězda Betelgeuse je v rané fázi fúze helia, nachází se blíž a do supernovy má ještě daleko
Nová analýza Betelgeuse potvrzuje předchozí závěry, podle kterých astronomové hvězdu pozorují v době, kdy spaluje helium. Podle závěrů studie publikované v magazínu Astrophysical Journal je Betelgeuse teprve na začátku fáze, kdy místo vodíku slučuje v termojaderné reakci helium. Do jejího zániku v supernově by tak mohlo zbývat ještě víc než 100 tisíc let.
celý článekAstronomové navrhují postavit speciální teleskop na sledování obří hvězdy Betelgeuse
Mezinárodní tým astronomů navrhuje postavit nový teleskop, který by byl dedikovaný pro pozorování hvězdy Betelgeuse. Jednalo by se o optický interferometr, který by se skládal z 12 běžně dostupných teleskopů. Tým vědců už dokonce instaluje prototyp, který bude umístěný na anténě teleskopu, který provozuje University of Arizona. Cena výsledného teleskopu by neměla přesáhnout 400 tisíc dolarů.
celý článekBetelgeuse je blíž a menší, než se původně myslelo. Do supernovy má hvězda zřejmě ještě daleko
Nová pozorování a počítačové modely vedly vědce vedené doktorkou Meridith Joycovou ke zpřesnění vzdálenosti a velikosti hvězdy Betelgeuse. Podle jejich výzkumu publikovaného v Astrophysical Journal má Betelgeuse poloměr 3,55 AU a nachází se 548 světelných let daleko.
celý článekPozorování Hubblovým teleskopem odhalila příčinu pohasnutí hvězdy Betelgeuse ze začátku tohoto roku
Pozorování vesmírným teleskopem Hubble odhalují příčinu pohasnutí jedné z nejjasnějších hvězd na noční obloze začátkem letošního roku. Hvězda Betelgeuse koncem loňského a začátkem tohoto roku zářila o desítky procent slaběji, než je běžné. Podle nového výzkumu to bylo způsobeno oblakem materiálu vyvrženého z hvězdy, který zablokoval část jejího světla.
celý článekHvězda Betelgeuse je stále slabější, září nyní pouze třetinově oproti normálu
Pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) se astronomům podařilo zachytit hvězdu Betelgeuse v detailu. Díky její velikosti a blízkosti jde o jednu z mála hvězd, u kterých lze pozorovat strukturu na povrchu. Betelgeuse je navíc v posledních měsících středem pozornosti díky změnám, kterými aktuálně prochází a které by mohly předznamenávat explozi supernovy.
celý článekPohasínání hvězdy Betelgeuse v lednu pokračuje, zvětšila svůj objem o téměř 10 procent
Astronomové v posledních týdnech se zaujetím pozorují hvězdu Betelgeuse, jejíž zářivost začala v říjnu loňského roku výrazně klesat. Vědci už dlouho ví, že tato hvězda se nezadržitelně blíží k explozi supernovy, nedokáží však říct, kdy nastane. Během ledna zářivost hvězdy nadále klesá, i když už pomalejším tempem než koncem roku.
celý článekObří hvězda Betelgeuse, která je v poslední fázi svého života, výrazně pohasla. Blíží se supernova?
Od října 2019 astronomové pozorují výrazný propad v zářivosti rudého veleobra Betelgeuse v souhvězdí Orionu. Tato variabilní hvězda dokonce v prosinci zářila nejméně za celou dobu jejího pozorování.
celý článek