do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Hvězda Betelgeuse přestala zhasínat, její zářivost nyní postupně roste

Po několika měsících postupného uklidňování začala hvězda Betelgeuse v druhé polovině února opět navyšovat svou zářivost. Vědci nicméně zatím stále neví, co toto proměnlivé chování způsobilo, Betelgeuse proto budou nadále pozorně sledovat. Hvězda ve vzdálenosti kolem 700 světelných let by mohla být první blízkou supernovou, kterou mělo lidstvo možnost pozorovat v detailu.Betelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Hvězda Betelgeuse zřejmě nedávno (což v životě hvězdy může znamenat tisíce let) prošla koncem tzv. období hlavní posloupnosti, ve kterém pomocí jaderné fúze spojovala atomy vodíku v helium. Nyní už vodík v jádru došel, uvnitř hvězdy tak dochází ke slučování těžších prvků a zároveň k nárůstu nestability.

Tento poslední pozorovaný pokles zářivosti by mohl být způsobený například poklesem teploty na povrchu hvězdy. Je však otázkou, co by takové ochlazení mohlo způsobit. Jako pravděpodobnější vysvětlení se tak jeví odhození horní vrstvy atmosféry do okolí, což by zablokovalo část svitu hvězdy. Toto chování je u červených obrů jako je Betelgeuse běžné a souvisí s interními procesy hvězdy.

Betelgeuse je proměnlivá hvězda a prochází hned několika pravidelnými cykly. Žádný z nich však neodpovídá periodou ani silou tomu, co bylo v posledních měsících pozorováno. Vědci hvězdu dlouhodobě sledují v nadějí, že lépe pochopí konečnou fázi jejího života, která nezadržitelně míří k supernově.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Betelgeuse 723.2 ly

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit