do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé pozorovali novu od začátku až do konce

Astronomům z Rakouska, Polska a Kanady se podařilo poprvé pozorovat jev zvaný nova od začátku až do konce. Doposud byly pozorovány pouze následky nov z nichž vědci usuzovali, co k nim mohlo vést. Nová pozorování tak poprvé ukazují, jak k nově dochází. Závěry z těchto pozorování byly nyní publikované ve vědeckém magazínu Nature Astronomy.



Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Nova V906 nastala u hvězdy V906 Carinae (HD 92063) ve vzdálenosti 13 tisíc světelných let. První pozorování celého procesu novy bylo pouhou náhodou. Novu s označením Nova V906 zachytila konstelace malých satelitů BRITE na oběžné dráze, které zrovna pozorovaly souhvězdí Lodního kýlu. Právě v tomto souhvězdí se v březnu 2018 objevila zcela nová hvězda. Zvýšená zářivost hvězdu doprovázela až do července toho roku.

Vědci doposud předpokládali, že po iniciální explozi stojí za zářivostí novy kontinuální fúzní reakce. Nová pozorování nicméně ukazují, že výrazně větší roli hrají šoky způsobené kolizí různých materiálů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit