Loď, která veze na Mars rover Perseverance, úspěšně provedla korekci trajektorie

15. 8. 2020

Celkem je na cestě k Marsu plánováno 6 korekcí, které zajistí, že rover doletí k Marsu ve správný čas a na správné místo.

Perseverance, kapsle

Perseverance, kapsle Ochranná kapsle se solárními panely a vlastním pohonem, která dopraví k Marsu rover Perseverance.Více informací k tématu
  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Perseverance

  Rover Perseverance je v polovině svojí cesty na Mars

  28. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Kapsle s roverem Perseverance už uletěla 235,4 milionů kilometrů a nachází se tak v polovině svojí cesty k Marsu. Sonda se nyní nachází zhruba 2,3 světelných minut daleko od Země. Vše zatím probíhá podle plánu, rover Perseverance by měl na Marsu přistát 18. února příštího roku.

  Proleťte se nad kráterem Jezero na Marsu, kam ve čtvrtek odletěla sonda s roverem Perseverance

  31. 7. 2020

  Ve čtvrtek odletěla do vesmíru raketa Atlas V s roverem Perseverance, který míří na Mars. Na sousední planetě přistane 18. února příštího roku v kráteru Jezero. Právě nad tímto místem se můžete proletět v novém videu poskládaném ze snímků z orbitální sondy Mars Express.

  celý článek

  Rover Perseverance odletěl k Marsu, veze s sebou také malou helikoptéru

  29. 7. 2020

  Raketa Atlas V úspěšně vynesla do vesmíru kapsli, která dopraví k Marsu rover Perseverance (dříve označovaný jako Mars 2020). Ve 14:48 našeho času bylo potvrzeno oddělení kapsle od posledního stupně rakety. Kapsle, které zůstalo jméno Mars 2020, dopraví rover i s helikoptérou Ingenuity na Mars začátkem příštího roku.

  celý článek

  Vesmírná sonda Hope Spojených arabských emirátů dorazila do Japonska, v létě poletí na Mars

  15. 5. 2020

  Kromě amerického roveru Perseverance a čínské mise Tianwen 1 se letos k Marsu chystá ještě jedna země: Spojené arabské emiráty. Mise Hope je společným projektem vesmírného centra Mohammeda bin Rashida a tří amerických univerzit. Cílem orbitální sondy Hope bude zkoumání atmosféry Marsu a její evoluce. Letošního startovacího okna k Marsu měla využít také evropsko-ruská mise ExoMars, nakonec ale byla odložena o dva roky.

  NASA vybrala jméno pro první helikoptéru mířící na Mars: Ingenuity

  2. 5. 2020

  Americká vesmírná agentura vybrala jméno pro helikoptéru, která poletína Mars s roverem Perseverance v polovině tohoto roku. Se jménem přišla středoškolská studentka Vaneeza Rupani v rámci soutěže, kterou NASA vyhlásila. Ingenuity je malá helikoptéra s dvěma vrtulemi, energii získává pomocí solárních panelů.

  Rover Perseverance dostal před cestou na Mars svá kola

  5. 4. 2020

  Rover Perseverance (dříve Mars 2020) prochází posledními přípravami na svou červencovou cestu k Marsu. Koncem března na něj byla nainstalována šestice speciálních kol.

  Helikoptéra, která má brázdit nebesa Marsu, byla připevněna k roveru Mars 2020

  31. 8. 2019

  Inženýři připevnili k roveru Mars 2020 helikoptéru, která má při misi létat atmosférou sousední planety. Helikoptéra je nyní připojena ke spodní části roveru, kde bude po celou dobu letu vesmírem, při vstupu do atmosféry a i nějakou dobu po přistání. Teprve až bude nalezeno vhodné místo na Marsu pro její vypuštění, dostane se z kapsle, která ji bude chránit. Rover vyletí do vesmíru na raketě Atlas V příští rok v červenci.