Nová čínská ponorka dorazila na nejhlubší místo na Zemi

26. 11. 2020

Čína v pátek 20. listopadu zveřejnila záznam pilotované ponorky zaparkované na dně Mariánského příkopu. Ponorka nese jméno Fendouzhe a na nejhlubší místo na planetě dopravila tři výzkumníky. Dosáhli hloubky 10 909 metrů, což je čínský rekord, nejhlouběji se nicméně dostal loni americký průzkumník Victor Vescovo, který se ponořil do 10 928 metrů.Kromě vědeckého výzkumu má ponorka Fendouzhe na dně oceánu také provádět průzkum přírodních zdrojů. Toto zařízení se má v budoucnu stát standardem pro čínské hlubokomořské ponorky.Na dno Mariánského příkopu se zatím podívalo jen několik lidí ve čtyřech ponorkách:
Rok Ponorka Posádka
1960 Trieste Don Walsh a Jacques Piccard
2012 Deepsea Challenger James Cameron
2019 Limiting Factor Victor Vescovo
2020 Fendouzhe (nezveřejněná posádka)
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Oceány

První odhady množství vodíku vznikajícího pod oceánem ukazují na nečekanou velikost tamní biosféry

1. 6. 2020

První odhady množství vodíku generovaného pod dnem oceánu ukazují, jak rozšířený by zde mohl být život. Výsledky nového výzkumu také naznačují, možnosti života mimo naši planetu.

celý článek

Masivní komplex organismů se společenskou inteligencí požírá vrak Titaniku

19. 4. 2011

Už v roce 2000 zjistili ekolog Roy Cullimore a vědec Charles Pellegrino, že vrak Titaniku je postupně rozkládán komunitou extrémofylů, organismů, které žijí v podmínkách pro běžný život nebezpečných. Společně vytváří komplex, který používá mikrobiální jazyk na chemické nebo elektrické bázi pro dorozumění napříč celým společenstvím. Díky tomuto fenoménu zvaným "quorum sensing" se komunity mikroorganismů navzájem vnímají a provádějí aktivity, které prospívají celému komplexu.

celý článek

Start argentinské družice s přístroji několika dalších států je naplánován na 7. června

12. 4. 2011

Po zdlouhavém cestování a sestavování v Argentině, Brazílii a také v zařízeních NASA v USA, je družice SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas-D) připravena ke startu na oběžnou dráhu Země. Společná mise Argentiny, Francie, Itálie, Kanady a USA, jejímž cílem je pozorování Země, měla původně začít mise už v květnu 2010, ale byla o několik měsíců odložena, protože samotná vesmírná sonda SAC-D (někdy označovaná také Aquarius/SAC-D Observatory nebo jen Aquarius) ještě nebyla kompletní.

celý článek