do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Hvězda Betelgeuse je v rané fázi fúze helia, nachází se blíž a do supernovy má ještě daleko

Nová analýza Betelgeuse potvrzuje předchozí závěry, podle kterých astronomové hvězdu pozorují v době, kdy spaluje helium. Podle závěrů studie publikované v magazínu Astrophysical Journal je Betelgeuse teprve na začátku fáze, kdy místo vodíku slučuje v termojaderné reakci helium. Do jejího zániku v supernově by tak mohlo zbývat ještě víc než 100 tisíc let.Tým vědců vedený doktorkou Meridith Joyce analyzoval data o zářivosti Betelgeuse z různých zdrojů za posledních 25 let. Identifikovali v nich 2 hlavní cykly, kterými hvězda prochází - jeden trvá 185 dní a druhý 400. Během těchto cyklů hvězda pohasíná a následně opět září intenzivněji. Pokles v zářivosti z roku 2020 byl nicméně bezprecedentní a byl zřejmě způsoben oblakem prachu, který hvězdu částečně zastínil.

Nová analýza také zpřesňuje velikost hvězdy - dosahuje 750 poloměrů Slunce. Je tedy o něco menší než se dříve odhadovalo, což také znamená, že se Betelgeuse nachází blíž. Podle nové studie by hvězda mohla být pouhých 530 světelných let daleko. 

Měření družice Hipparcos v 90. letech umístila hvězdu 650 světelných let daleko. Měření radioteleskopem ALMA dokonce ukazují na možnou vzdálenost přes 700 světelných let. Nová měření z roku 2020 intrumentem Solar Mass Ejection Imager umístěným na družici Coriolis nicméně ukazují na vzdálenost 548 světelných let.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit