do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

Potvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Přistání

 • čtvrtek 21:56 - Perseverance je na povrchu! Sonda vysílá signál a vše se zdá být v pořádku.
 • čtvrtek 21:55 - 20 metrů od povrchu
 • čtvrtek 21:54 - zažehnutí přistávacích motorů
 • čtvrtek 21:53 - sonda je nyní 12 kilometrů nad povrchem. NASA má potvrzení o otevření padáku
 • čtvrtek 21:48 - Podle informací, které má nyní NASA k dispozici, je zatím vše v pořádku
 • čtvrtek 21:43 - Tepelný štít sondy se roztočil podle plánu.
 • čtvrtek 21:40 - Oddělení pohonné jednotky potvrzeno.
 • čtvrtek 21:37 - Rychlost sondy je nyní přes 16 000 km/h.
 • čtvrtek 21:30 - Během několika minut dojde k oddělení pohonné jednotky
 • čtvrtek 20:30 - NASA i ESA potvrzují, že orbitální sondy u Marsu jsou připraveny přenášet signály od Perseverance k Zemi. U přistání budou asistovat sondy MAVEN, MRO, Mars Odyssey a TGO
 • čtvrtek 18:48 - Do přistání zbývá něco málo přes tři hodiny, vše zatím probíhá podle plánu.
 • čtvrtek 10:30 - Perseverance se dál přibližuje k Marsu. Aktuálně se nachází 829 tisíc kilometrů od planety. Do přistání zbývá zhruba 11 hodin a 30 minut.
 • čtvrtek 8:13 - Perseverance se aktuálně nachází 1 milion kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 681 km/h.
 • středa 20:40 - Perseverance se aktuálně nachází 1,9 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 868 km/h.
 • středa 12:55 - Perseverance se aktuálně nachází 2,5 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 941 km/h.

Po přistání

Samotným přistáním na povrchu Marsu to ale nekončí, mise roveru tím teprve začíná. V následujících hodinách a dnech po přistání budou operátoři mise postupně zapínat jednotlivé přístroje roveru a ověřovat jejich funkčnost. Rover pořídí řadu snímků svého okolí i samotného roveru, které pošle na Zemi k vyhodnocení. Předpokládá se, že potrvá zhruba měsíc ověřit fungování všech přístrojů a softwaru. V řádu týdnů po přistání se na řadu dostane také helikoptéra Ingenuity, kterou rover Perseverance vypustí na vhodném místě.

Místo přistání

Perseverance má přistát v kráteru Jezero, který nese jméno po malé vesnici v Bosně a Hercegovině. V minulosti se v tomto kráteru na Marsu s průměrem asi 50 kilometrů zřejmě skutečně nacházelo jezero. Právě proto bylo toto místo vybráno pro průzkum roverem Perseverance, který zde bude hledat známky dávného života.

Mise Perseverance

Hlavním vědeckým cílem mise Mars 2020, jejíž je rover Perseverance hlavní součástí, je hledání vhodných podmínek pro život. Rover bude jednak zjišťovat, zda na Marsu mohly někdy v minulosti existovat podmínky pro mikroskopické organismy, případně, jestli přetrvávají do dnešního dne. Z druhého pohledu bude rover zkoumat, zda je planeta Mars vhodná pro kolonizaci v budoucnosti - bude tedy například zkoušet vyrobit kyslík z plynů přítomných v atmosféře. Kromě toho bude Perseverance také sbírat vzorky hornin, které by měly být později dopraveny jinou sondou zpět na Zemi k analýze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance
Načítám stránku...
x zrušit