Potvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.

Mars, kráter Jezero, první snímek ze sondy Perseverance

Mars, kráter Jezero, první snímek ze sondy PerseverancePerseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem bude v rámci mise Mars 2020 průzkum kráteru Jezero na Marsu. Bude mít za cíl hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stane prvním podobným zařízením, které vzletí na jiné planetě.

Přistání

 • čtvrtek 21:56 - Perseverance je na povrchu! Sonda vysílá signál a vše se zdá být v pořádku.
 • čtvrtek 21:55 - 20 metrů od povrchu
 • čtvrtek 21:54 - zažehnutí přistávacích motorů
 • čtvrtek 21:53 - sonda je nyní 12 kilometrů nad povrchem. NASA má potvrzení o otevření padáku
 • čtvrtek 21:48 - Podle informací, které má nyní NASA k dispozici, je zatím vše v pořádku
 • čtvrtek 21:43 - Tepelný štít sondy se roztočil podle plánu.
 • čtvrtek 21:40 - Oddělení pohonné jednotky potvrzeno.
 • čtvrtek 21:37 - Rychlost sondy je nyní přes 16 000 km/h.
 • čtvrtek 21:30 - Během několika minut dojde k oddělení pohonné jednotky
 • čtvrtek 20:30 - NASA i ESA potvrzují, že orbitální sondy u Marsu jsou připraveny přenášet signály od Perseverance k Zemi. U přistání budou asistovat sondy MAVEN, MRO, Mars Odyssey a TGO
 • čtvrtek 18:48 - Do přistání zbývá něco málo přes tři hodiny, vše zatím probíhá podle plánu.
 • čtvrtek 10:30 - Perseverance se dál přibližuje k Marsu. Aktuálně se nachází 829 tisíc kilometrů od planety. Do přistání zbývá zhruba 11 hodin a 30 minut.
 • čtvrtek 8:13 - Perseverance se aktuálně nachází 1 milion kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 681 km/h.
 • středa 20:40 - Perseverance se aktuálně nachází 1,9 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 868 km/h.
 • středa 12:55 - Perseverance se aktuálně nachází 2,5 milionu kilometrů od Marsu. Jeho rychlost (relativně ke Slunci) je 76 941 km/h.

Po přistání

Samotným přistáním na povrchu Marsu to ale nekončí, mise roveru tím teprve začíná. V následujících hodinách a dnech po přistání budou operátoři mise postupně zapínat jednotlivé přístroje roveru a ověřovat jejich funkčnost. Rover pořídí řadu snímků svého okolí i samotného roveru, které pošle na Zemi k vyhodnocení. Předpokládá se, že potrvá zhruba měsíc ověřit fungování všech přístrojů a softwaru. V řádu týdnů po přistání se na řadu dostane také helikoptéra Ingenuity, kterou rover Perseverance vypustí na vhodném místě.

Místo přistání

Perseverance má přistát v kráteru Jezero, který nese jméno po malé vesnici v Bosně a Hercegovině. V minulosti se v tomto kráteru na Marsu s průměrem asi 50 kilometrů zřejmě skutečně nacházelo jezero. Právě proto bylo toto místo vybráno pro průzkum roverem Perseverance, který zde bude hledat známky dávného života.

Mise Perseverance

Hlavním vědeckým cílem mise Mars 2020, jejíž je rover Perseverance hlavní součástí, je hledání vhodných podmínek pro život. Rover bude jednak zjišťovat, zda na Marsu mohly někdy v minulosti existovat podmínky pro mikroskopické organismy, případně, jestli přetrvávají do dnešního dne. Z druhého pohledu bude rover zkoumat, zda je planeta Mars vhodná pro kolonizaci v budoucnosti - bude tedy například zkoušet vyrobit kyslík z plynů přítomných v atmosféře. Kromě toho bude Perseverance také sbírat vzorky hornin, které by měly být později dopraveny jinou sondou zpět na Zemi k analýze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Perseverance

Rover Perseverance poslal na Zemi první zvuky z Marsu, podívejte se také na záběry z přistání

23. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvuky nahrané na Marsu. Pořídila je robotická sonda Perseverance, která na sousední planetě v minulém týdnu přistála. Ve zveřejněné nahrávce jsou odfiltrované zvuky pocházející ze samotného roveru. Je na ní slyšet zvuk generovaný mírným větrem v kráteru Jezero.

celý článek

Arabská sonda Hope úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu, zítra by měla přiletět také čínská sonda Tianwen-1

9. 2. 2021

Vesmírná sonda Hope ze Spojených arabských Emirátů úspěšně zpomalila a vstoupila na oběžnou dráhu Marsu v úterý 9. února krátce po páté hodině odpoledne. Je první z trojice vesmírných sond, které mají k planetě v únoru přiletět. Následovat ji bude hned ve středu sonda Tianwen-1 z Číny a nakonec 18. února přiletí a rovnou i přistane americký rover Perseverance. K Marsu měla původně letět také evropsko-ruská mise Exomars, byla nicméně odložena na rok 2022.

celý článek

Rover Perseverance je v polovině svojí cesty na Mars

28. 10. 2020

Kapsle s roverem Perseverance už uletěla 235,4 milionů kilometrů a nachází se tak v polovině svojí cesty k Marsu. Sonda se nyní nachází zhruba 2,3 světelných minut daleko od Země. Vše zatím probíhá podle plánu, rover Perseverance by měl na Marsu přistát 18. února příštího roku.

Loď, která veze na Mars rover Perseverance, úspěšně provedla korekci trajektorie

15. 8. 2020

Celkem je na cestě k Marsu plánováno 6 korekcí, které zajistí, že rover doletí k Marsu ve správný čas a na správné místo.

Rover Perseverance odletěl k Marsu, veze s sebou také malou helikoptéru

29. 7. 2020

Raketa Atlas V úspěšně vynesla do vesmíru kapsli, která dopraví k Marsu rover Perseverance (dříve označovaný jako Mars 2020). Ve 14:48 našeho času bylo potvrzeno oddělení kapsle od posledního stupně rakety. Kapsle, které zůstalo jméno Mars 2020, dopraví rover i s helikoptérou Ingenuity na Mars začátkem příštího roku.

celý článek

Vesmírná sonda Hope Spojených arabských emirátů dorazila do Japonska, v létě poletí na Mars

15. 5. 2020

Kromě amerického roveru Perseverance a čínské mise Tianwen 1 se letos k Marsu chystá ještě jedna země: Spojené arabské emiráty. Mise Hope je společným projektem vesmírného centra Mohammeda bin Rashida a tří amerických univerzit. Cílem orbitální sondy Hope bude zkoumání atmosféry Marsu a její evoluce. Letošního startovacího okna k Marsu měla využít také evropsko-ruská mise ExoMars, nakonec ale byla odložena o dva roky.

NASA vybrala jméno pro první helikoptéru mířící na Mars: Ingenuity

2. 5. 2020

Americká vesmírná agentura vybrala jméno pro helikoptéru, která poletína Mars s roverem Perseverance v polovině tohoto roku. Se jménem přišla středoškolská studentka Vaneeza Rupani v rámci soutěže, kterou NASA vyhlásila. Ingenuity je malá helikoptéra s dvěma vrtulemi, energii získává pomocí solárních panelů.