NASA se pokusí o první let malé helikoptéry na Marsu během pondělí

18. 4. 2021

S roverem Perseverance přiletěla v únoru na Mars také malá dvouvrtulová helikoptéra Ingenuity. Po dobu cesty byla umístěna ve spodní části trupu roveru. Začátkem dubna se už nicméně helikoptéra zcela oddělila od roveru. Podle aktuálních plánů NASA proběhne historicky první let helikoptéry v týdnu od 19. dubna. Let se odsouvá kvůli nečekanému chování softwaru při testování vrtulí.

Helikoptéra na Marsu

Helikoptéra na Marsu Robotická helikoptéra / dron, který by měl provádět krátké lety v atmosféře planety Mars váží asi 1,8 kilogramu. Kromě baterie a solárních panelů je vybaven dvěma kamerami.Aktuálně

06:59
dnes
NASA nyní plánuje první let Ingenuity na pondělí
19:27
13.04.
Helikoptéra nakonec nepoletí ani ve středu. Tým operátorů mise se rozhodl reinstalovat letový software Ingenuity a první testovací let se odsouvá nejdříve na příští týden.
14:33
12.04.
Operátoři mise prověřují stav helikoptéry Ingenuity a příčinu signálu k zastavení testu vrtulí. První let je stále naplánován nejdříve na středu.
17:30
11.04.
Let Ingenuity se odsouvá nejdřív na středu. Důvodem je předčasné ukončení testu vrtulí.
08:49
10.04.
NASA potvrdila nedělní let Ingenuity. Bude trvat 40 sekund a maximální výška budou 3 metry. Pokud bude test úspěšný, přijdou delší a komplikovanější lety.
19:13
09.04.
Helikoptéra Ingenuity vyzkoušela své vrtule, rover Perseverance ji přitom pozoroval.
06:41
09.04.
Helikoptéra Ingenuity odemkla své vrtule. Operátoři nyní vyzkouší jejich fungování pomalými otáčkami.
10:07
07.04.
NASA stále počítá s nedělí, jako historicky prvním leteckým dnem na jiné planetě. Rover Perseverance bude Ingenuity sledovat z povzdálí a pokusí se i nahrát zvuk, který malá helikoptéra při letu vydává.
19:34
05.04.
Helikoptéra Ingenuity úspěšně přečkala svou první noc na Marsu o samotě, bez spojení s Perseverance. V noci v kráteru Jezero padají teploty až k -100 °C, což by mohlo ohrozit zařízení sondy, je proto vybavena vlastním topením. Operátoři mezitím ověřili fungování kamery na Ingenuity a přijali první snímky.
10:05
05.04.
Ingenuity má roztažené vrtule
17:49
04.04.
Ingenuity už stojí na povrchu Marsu. Samostatná helikoptéra nyní nabíjí energii ze svých solárních panelů. Než vzletí, čeká ji nebezpečně chladná marsovská noc.
06:25
02.04.
Ingenuity vzletí nejdříve 11. dubna.
08:15
31.03.
Všechny 4 nohy helikoptéry jsou rozevřeny a připraveny nést tíhu asi 1,8 kilogramů, tolik helikoptéra Ingenuity váží.
10:26
30.03.
Helikoptéra Ingenuity je ve vertikální poloze.
19:38
29.03.
Ingenuity už vykukuje z podvozku Perseverance. Zatím je pořád ve vertikální poloze, ale dvě nohy ze 4 už jsou nastaveny ve své finální pozici.
19:38
27.03.
NASA tento týden oznámila, že helikoptéra Ingenuity s sebou na Mars přivezla kousek plátna z prvního letadla bratří Wrightů z roku 1903.

Test vrtulí

Oddělení Ingenuity od Perseverance

Ingenuity se od roveru Perseverance oddělila v oblasti, kterou NASA označuje jako Airfield (letiště). Jedná se o rovnou plochu 10 x 10 metrů, která je vhodná pro první testovací let. Samotná příprava helikoptéry na oddělení od roveru trvala 6 dní.

Páteční test vrtulí

V pátek operátoři prováděli vysokootáčkový test vrtulí helikoptéry. Automatický systém však test zastavil, když se zařízení pokoušelo přejít do plného letového módu. NASA kvůli tomu odložila první skutečný let Ingenuity z neděle na středu.

Operace Ingenuity na Marsu

Ingenuity slouží primárně jako demonstrátor nové technologie a hlavním úkolem helikoptéry je tedy ověřit chování zařízení ve vzduchu. Atmosféra na Marsu je velmi řídká a gravitace zhruba třetinová oproti Zemi. Operátoři mise mají 30denní harmonogram, během kterého budou provádět různé testy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Perseverance

Rover Perseverance naměřil ve vzduchu v kráteru Jezero méně prachu než rover Curiosity ve své lokalitě

7. 4. 2021

Rover Perseverance je mimo jiné vybaven zařízením MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), které má za úkol sledovat klimatické podmínky v místě přistání. Měří teplotu vzduchu i povrchu, rychlost i směr větru, tlak, vlhkost a radiaci. NASA začátkem dubna zveřejnila první report, který vznikl na základě dat z tohoto zařízení.

celý článek

NASA udělila kontrakt na vývoj rakety, která vynese vzorky materiálu z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu

8. 3. 2021

Americká vesmírná agentura vybrala společnost Northrop Grumman, aby pro ni vyvinula systém, který dopraví vzorky hornin z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. Společná mise americké a evropské vesmírné agentury si klade za cíl přivézt vzorky z Marsu na Zemi pomocí několika vesmírných sond. Prvním krokem je sběr těchto vzorků roverem Perseverance, který v únoru dosedl na povrch planety.

Rover Perseverance urazil prvních 6 metrů na povrchu Marsu

6. 3. 2021

Americký rover Perseverance se poprvé od svého přistání na Marsu 19. února pohnul. Robot při testovací jízdě urazil asi 6,5 metrů, při kterých operátoři ověřili fungování některých jeho systémů. Krátká cesta dopadla úspěšně a všechna související zařízení fungují podle očekávání. Rover bude v následujících týdnech postupněověřovat všechna svá zařízení.

celý článek

Pohlednice z Marsu: povrch v kráteru Jezero

1. 3. 2021

Rover Perseverance dosedl předminulý týden úspěšně na povrch Marsu a přes sondy na oběžné dráze posílá na Zemi první fotky. Mezi nimi i tuhle, která ukazuje, jak vypadá povrch uvnitř kráteru. Na snímku lze vidět písčitý terén s drobnými kameny, které bude rover v průběhu své mise zkoumat. Vědce zajímá jejich původ a pomocí robotické sondy na dálku hledají známky dávného života.

celý článek

Evropská orbitální sonda TGO vyfotografovala místo přistání roveru Perseverance

28. 2. 2021

Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.

celý článek

Rover Perseverance poslal na Zemi první zvuky z Marsu, podívejte se také na záběry z přistání

23. 2. 2021

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvuky nahrané na Marsu. Pořídila je robotická sonda Perseverance, která na sousední planetě v minulém týdnu přistála. Ve zveřejněné nahrávce jsou odfiltrované zvuky pocházející ze samotného roveru. Je na ní slyšet zvuk generovaný mírným větrem v kráteru Jezero.

celý článek

Potvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero

19. 2. 2021

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.

celý článek