Kouzelné mlhoviny: Řasová mlhovina vznikla při explozi masivní hvězdy před 10 000 roky

Vesmírný teleskop Hubble vyfotil detail zbytků exploze supernovy v souhvězdí Labutě. Mlhovina, která po ní zůstala, nyní na obloze zabírá plochu více než šesti Měsíců v úplňku. Teleskop Hubble se zaměřil na její část, kde se mísí nárazové vlny a materiál ze zaniklé hvězdy.

Řasová mlhovina

Řasová mlhovina Tento snímek zachycený teleskopem Hubble byl sestaven z několika fotografií pořízených s různými filtry. Nové metody v postprocesingu potom daly vyniknout jednotlivým detailům mlhoviny.Řasová mlhovina (Mlhovina Řasy, Závojová mlhovina, Veil Nebula) se nachází asi 2 tisíce světelných let daleko. Před zhruba 10 tisíci roky zde explodovala hvězda 20x těžší než Slunce. Od té doby se materiál z hvězdy rozpíná a shlukuje po částech v okolním prostoru. Řasová mlhovina je dnes tak členitá a rozsáhlá, že její jednotlivé části dostaly vlastní označení: Koště čadorejnice (západní část), Caldwell 33,  Eastern Veil, východní část, Caldwell 34, Pickeringův trojúhelník...

Nedávno zveřejněný snímek je výsledkem pozorování instrumentu Wide Field Camera 3 na vesmírném teleskopu Hubble. Teleskop už tento objekt pozoroval několikrát. Při posledním pozorování byly aplikované nové postupy při zpracování dat, aby vynikly detaily v mlhovině.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mlhoviny
tag icon
Další články z kategorie
Mlhoviny