Kouzelné mlhoviny: Mlhovina Kočičí oko je první planetární mlhovinou s prozkoumaným spektrem

Planetární mlhovina Kočičí oko (NGC 6543, Caldwell 6) se nachází ve vzdálenosti 3 262 světelných let v souhvězdí Draka. Tvoří ji několik vrstev materiálu, který vychází z horké, aktivní hvězdy uprostřed. Tato hvězda produkuje silné hvězdné větry, které ve středu mlhoviny vytvořily relativně prázdný region. Konkrétní podoba centrální hvězdy nicméně dodnes není známá.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
Mlhovina Kočičí oko

Mlhovina Kočičí oko Planetární mlhovina Kočičí oko (Cat Eye nebula, NGC 6543) se nachází ve vzdálenosti tří tisíc světelných let a jedná se o jednu z nejkomplexnějších známých mlhovin. Tento snímek byl pořízen Hubblovým teleskopem v roce 2004.Ke Kočičí mlhovině v roce 1864 zamířil dalekohled William Huggins a provedl první spektroskopickou analýzu planetární mlhoviny. Už tehdy se mu podařilo identifikovat několik zřetelných emisních linií. 

Od té doby byla zkoumána ve všech částech elektromagnetického spektra různými teleskopy. Mezi nimi také rentgenovým vesmírným teleskopem Chandra, který zachytil tvrdé rentgenové záření, které vědci doposud nedokázali vysvětlit. Mohlo by být způsobeno například vysokými teplotami v akrečním disku v binárním systému.

Planetární mlhoviny

Navzdory svému jménu planetární mlhoviny nijak nesouvisí s planetami, jsou tvořeny oblaky plynů a prachu, které produkuje hvězda ve fázi rudého obra. Po odhození horních vrstev svojí atmosféry je potom zářící jádro osvětluje ze středu mlhoviny, čímž vytváří nádhernou podívanou.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
  Chcete vědět o dalším článku?
  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


  Další zprávy z kategorie
  Mlhoviny
  tag icon
  Další články z kategorie
  Mlhoviny