do not follow here
Raný vesmír < LIVING fUTURE

Observatoř ALMA objevila pomocí gravitační čočky mladou rotující galaxii v dávném vesmíru

Pozorování mladých galaxií v dávném vesmíru není snadné, jejich slabé světlo je často pod rozlišovací schopností dnešních teleskopů. Astronomové si nicméně mohou vypomoci přírodním úkazem známým jako gravitační čočka, kdy je světlo ze vzdáleného objektu zesíleno gravitací jiného tělesa. Mohli tak prozkoumat vzdálenou mladou galaxii RXCJ0600-z6, u které dokonce rozpoznali její vnitřní strukturu.Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Galaxie RXCJ0600-z6 má asi 1 % hmotnosti Mléčné dráhy a astronomové ji pozorují v době, kdy měl vesmír pouhých 900 milionů let, tedy 7 % dnešního stáří. Jedná se o první případ, kdy astronomové mohli prozkoumat chování a strukturu běžných (relativně malých) galaxií v dávném vesmíru.

Díky tomuto výzkumu vědci získávají nové informace o rané fázi vývoje galaxií. Doposud nicméně mohli zkoumat pouze velmi masivní objekty, které výrazně září. Menší galaxie jako RXCJ0600-z6 zatím teleskopům unikaly.

V budoucnosti bude možné tento výzkum ještě více zintenzivnit pomocí nových teleskopů. Patří mezi ně vesmírný teleskop JWST, který by měl letět do vesmíru už letos na podzim. Pomohou také extrémně velké teleskopy na Zemi, které jsou aktuálně ve výstavbě (ELT, TMT  a další).

Největší teleskopy na světě

Největší optické teleskopy na světě podle sběrné plochy jejich zrcadel.
Teleskop Sběrná plocha
m2
Spuštění
Extremely Large Telescope (ELT) 978 2025
Thirty Meter Telescope (TMT) 655 2027
Giant Magellan Telescope (GMT) 368 2029
Large Binocular Telescope (LBT) 111 2008
Southern African Large Telescope (SALT) 79 2005
Keck Telescopes 76 1990, 1996
Gran Telescopio Canarias (GTC) 74 2007
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Raný vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Raný vesmír
Načítám stránku...
x zrušit