do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Teleskop Hubble objevil první známky vodních par na jupiterovu měsíci Ganymede

Astronomům se podařilo poprvé pozorovat známky vodních par v atmosféře Ganymede - největšího měsíce ve sluneční soustavě. Ty zřejmě vznikají sublimací z povrchu, kde se voda nachází ve formě ledu. Nové závěry vychází z pozorování teleskopem Hubble, který jimi doplňuje data ze sondy Juno, která planetu Jupiter obíhá. Už za rok by měla ke Ganymede odletět také evropská sonda JUICE, která jako první vstoupí na jeho oběžnou dráhu.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
missions icon Juno 5. 8. 2011 Probíhá
missions icon JUICE 14. 4. 2023 Probíhá


Na Ganymede je zřejmě velké množství vody, je však ukrytá více než 100 kilometrů pod povrchem. Detekovaná vodní pára tak nejspíš pochází přímo z povrchu, kde se nachází ve formě ledu. Odsud sublimuje (tedy přeměňuje se z pevného přímo do plynného skupenství) do řídké atmosféry.

Data podporující přítomnost molekul vody jsou více než 20 let stará, tehdy nicméně byla interpretována jako kyslík. V nové analýze vědci pracovali kromě původních dat, také s novými a došli k závěru, že se ve skutečnosti jedná o vodní páry. Ty sublimují z povrchu v období nejvyšších teplot.

Kolem planety Jupiter aktuálně obíhá sonda Juno, její mise se nicméně netýká měsíců ale planety samotné. Měsíc Ganymede je nicméně primárním cílem evropské sondy JUICE, která by do systému měla dorazit v roce 2029. 


Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit