do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Radarové signály interpretované jako vodní jezera pod povrchem Marsu byly zřejmě způsobeny jílovitými horninami

Hned tři vědecké studie publikované v posledním měsíci zpochybňují závěry dřívějšího výzkumu, podle kterého by pod jižním pólem Marsu mohla existovat jezera s kapalnou vodou. Jejich existence vzešla z interpretace radarových dat z orbitální sondy Mars Express. Podle nových studií by však stejná pozorování mohla způsobit také ložiska jílu.

MiseStartStatus
missions icon Mars Express 2. 6. 2003 Probíhá


Radarová měření z oběžné dráhy vyhodnocují odrážené signály od různých povrchů na planetě. V roce 2018 vědci objevili velmi jasné signály pod jižním pólem Marsu a interpretovali je jako odraz od kapalné vody. Tento objev byl významný, kapalná voda totiž může znamenat podmínky vhodné pro život.

Ve vědecké komunitě je nicméně běžné, že každý objev vyvolá snahy o jeho zpochybnění. To nyní přichází v podobě několika vědeckých studií, které nabízí odlišné vysvětlení pozorovaných radarových signálů. Našli totiž několik materiálů, které způsobují podobnou odrazivost radarového signálu. Patří mezi ně minerály s kovy, solné krystaly a také jílovité horniny.

Své teorie následně vědci také ověřili v laboratoři. Stejné radarové signály se vědcům podařilo vygenerovat u zmrzlého smektitu, který sice vypadá jako běžný kámen, vzniká nicméně za přítomnosti vody. 

Pod povrchem jižního pólu tak zřejmě vodní jezera nebudou. To ale nijak nevylučuje, že se voda Marsem proháněla v jeho dávné historii. Hornin, které vznikají za přítomnosti vody už totiž našly sondy z oběžné dráhy i povrchu planety.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit