do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Prachové bouře mají významný podíl na vysoušení Marsu

Voda je dnes na povrchu Marsu vzácným artiklem, nebylo tomu tak ale vždy. Sousední planeta o vodu postupně přišla a vědci hledají příčinu. Jednou z cest, kudy mohla voda z planety uniknout, jsou podle nové studie prachové bouře, které mohou pokrýt skoro celou planetu. Pro svůj výzkum využili vědci vedení Mikem Chaffinem data ze tří sond na oběžné dráze Marsu (MAVEN, MRO a TGO).

MiseStartStatus
missions icon MRO 12. 8. 2005 Probíhá
missions icon MAVEN 18. 11. 2013 Probíhá
missions icon Trace Gas Orbiter 14. 3. 2016 Probíhá


Bouře zvedá prach z povrchu a s ním také molekuly vody vysoko do atmosféry, kde je záření z vesmíru rozkládá na jednotlivé atomy. Voda se tak rozpadá na vodík a kyslík a právě únik vodíku vědci mohou zkoumat prostřednictvím sond na oběžné dráze.

Nový výzkum ukazuje, že k úniku vody dochází i dnes, a to i při menších bouřích. Pomocí tří orbitálních sond zkoumali dění v atmosféře při bouři v lednu a únoru 2019. Před ní pozorovali molekuly vodních par v blízkosti povrchu. Jak bouře sílila, docházelo ke zvýšení teplot a zvedání vody do větších výšek. Jak se ale molekuly dostaly ke slunečnímu ultrafialovému záření ve vyšší atmosféře, objevilo se najednou množství vodíku, indikující rozpad vodních molekul.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit