Europa < LIVING fUTURE

Na jedné z polokoulí Europy byla pozorována vodní pára, zřejmě pochází z povrchu měsíce

Astronomům se podařilo v datech z teleskopu Hubble najít známky kyslíku na jedné z polokoulí měsíce Europa. Podle nové studie by se mohlo jednat o kyslík z vodní páry, která sublimuje z povrchu tohoto ledového měsíce u planety Jupiter. Nad jeho povrchem se potom stává součástí extrémně tenké atmosféry. Výsledky tohoto výzkumu pomohou při plánování misí Europa Clipper a JUICE.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
missions icon JUICE 08 / 2023 Plánovaná
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná


Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

Nový výzkum

Výzkum vychází z dat z teleskopu Hubble z let 1999 - 2015. V nich vědci vedení Lorenzem Rothem objevili ultrafialovou spektrální stopu kyslíku pomocí nového postupu analýzy dat. Ten se do atmosféry zřejmě dostává v molekulách vody, která sublimuje při interakci povrchového ledu se slunečními paprsky.

Dřívější výzkum

Není to poprvé co astronomové zachytili známky vody v atmosféře Europy. Už v roce 2013 se jim podařilo detekovat gejzíry, kterými uniká voda z nitra a stříká až do výšky 100 kilometrů. V obou případech může jednat o zhruba stejné množství vody.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

tag icon
Další články z kategorie
Europa