do not follow here
Europa < LIVING fUTURE

Na jedné z polokoulí Europy byla pozorována vodní pára, zřejmě pochází z povrchu měsíce

Astronomům se podařilo v datech z teleskopu Hubble najít známky kyslíku na jedné z polokoulí měsíce Europa. Podle nové studie by se mohlo jednat o kyslík z vodní páry, která sublimuje z povrchu tohoto ledového měsíce u planety Jupiter. Nad jeho povrchem se potom stává součástí extrémně tenké atmosféry. Výsledky tohoto výzkumu pomohou při plánování misí Europa Clipper a JUICE.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
missions icon JUICE 14. 4. 2023 Probíhá
missions icon Europa Clipper 10. 10. 2024 Plánovaná


Europa

Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter, má v poloměru 1 561 km, což je jen o něco méně než Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá globální oceán s větším množství vody, než se nachází v oceánech na Zemi.

Nový výzkum

Výzkum vychází z dat z teleskopu Hubble z let 1999 - 2015. V nich vědci vedení Lorenzem Rothem objevili ultrafialovou spektrální stopu kyslíku pomocí nového postupu analýzy dat. Ten se do atmosféry zřejmě dostává v molekulách vody, která sublimuje při interakci povrchového ledu se slunečními paprsky.

Dřívější výzkum

Není to poprvé co astronomové zachytili známky vody v atmosféře Europy. Už v roce 2013 se jim podařilo detekovat gejzíry, kterými uniká voda z nitra a stříká až do výšky 100 kilometrů. V obou případech může jednat o zhruba stejné množství vody.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

Načítám stránku...
x zrušit