do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

U supermasivní černé díry v jádru naší galaxie byly objeveny náznaky proudu radiace

Supermasivní černá díra v jádru naší galaxie (Sagittarius A*) je výrazně klidnější, než některé jiné, které mají astronomové možnost sledovat. Přesto se vědcům podařilo identifikovat náznaky proudu radiace, která vychází z pólů černé díry a působí na plyny v jejím okolí.



Sagittarius A*

V jádrech galaxií se nacházejí supermasivní černé díry a jinak tomu není ani u Mléčné dráhy. V jejím středu leží objekt označovaný Sagittarius A*, který má podle odhadů hmotnost 4 milionů Sluncí. Samotná černá díra není už z principu pozorovatelná, kolem ní však rotuje vysokou rychlostí množství materiálu v akrečním disku, který produkuje intenzivní záření v různých částech elektromagnetického spektra. O něco dál obíhají černou díru masivní hvězdy a oblaka plynů a prachu, z jejichž pohybu lze zjistit další informace o objektu ve středu galaxie.

Střed Mléčné dráhy je bohužel pozorovatelný pouze z jižní polokoule Země, od nás lze vidět pouze vnější část disku naší galaxie. I proto vznikají právě na jižní polokouli obří observatoře, které na střed naší galaxie dobře vidí.
Tyto proudy radiace jsou nejvýraznější u černých děr, které konzumují materiál ze svého okolí. Nový objev by mohl prokazovat, že černá díra vlastně nikdy pořádně nespí a na své okolí působí konstantně.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit