do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

První snímek z nového vesmírného teleskopu IXPE ukazuje rentgenové záření supernovy Cassiopeia A

Vesmírný teleskop IXPE (Imaging X-Ray Polarimetry Explorer) odletěl do vesmíru 9. prosince. Od té doby procházel postupným uváděním do provozu a laděním svých instrumentů. Jeho prvním cílem se staly pozůstatky supernovy Cassiopeia A, která explodovala v 17. století.



Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Pozůstatky supernovy Cassiopeia A byly zkoumány mnoha přístroji, a to včetně těch rentgenových, IXPE je však ukazuje v trochu jiném světle. Jde zejména o polarizaci zachyceného světla, která odhalí, jak intenzivní záření v tomto objektu vzniká.

První vědecké snímky z teleskopu IXPE budou nyní vědci analyzovány a interpretovány.

Galerie k článku

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Teleskopy

    tag icon
    Další články z kategorie
    Teleskopy
    Načítám stránku...
    x zrušit