do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Detekce kyslíku pomohla k určení vzdálenosti galaxie objevené dalekohledem JWST

Astronomové využili radioteleskopu ALMA, aby potvrdili vzdálenost jedné z galaxií vyfotografovaných dalekohledem JWST. Podařilo se jim prostřednictvím detekce kyslíku. Galaxie GHZ2/GLASS-z12 je tak nyní nejvzdálenějším místem, kde byl tento prvek pozorován.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Rudý posuv

Rudý posuv je výsledkem prodloužení vlnové délky světla v důsledku rozpínání vesmíru. Čím delší cestu světlo od zdroje k nám urazí, tím výrazněji zčervená. Astronomové tento fenomén využívají pro určení těch největších vzdáleností ve vesmíru.
Světlo z galaxie GHZ2/GLASS-z12 k nám cestovalo zhruba 97 % existence vesmíru. Pozorování vesmírným dalekohledem JWST ukázala, že toto světlo je výrazně červené, což může být způsobeno vzdáleností, nebo také prachem ve zdrojové galaxii. Bylo proto třeba využít další observatoře k potvrzení vzdálenosti.

Observatoř ALMA zkoumá rádiové vlny a podařilo se jí v místě galaxie GHZ2/GLASS-z12 detekovat atomy kyslíku. Vědci jej vybrali pro jeho rychlý vznik ve hvězdách a dobrou detekovatelnost. Jeho přítomnost podle nově publikované studie potvrzuje existenci galaxií krátce po Velkém třesku. A spektroskopická analýza ukazuje, že obsahovaly malé množství prachu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit