do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Podivné chování subatomárních částic v urychlovači LHC

Nečekané chování sub-
atomárních částic zaznamenali vědci pracující s částicovým urychlovačem Large Hadron Colider (LHC) vybudovaným nedaleko Ženevy evropskou výzkumnou organizací CERN. Už v létě 2010 si vědci všimli, že při srážkách protonů v urychlovači dochází k neočekáváné synchronizaci subatomárních částic, které ve srážce vznikají. Někteří vědci toto chování připodobňují k chování ptačího hejna.



Když dojde ke srážce protonů za vysokých rychlostí, dojde ke vzniku více jak stovky nových subatomárních částic, a některé z nich se pohybují po podobné dráze. To by mohlo nasvědčovat existenci jevu, o kterém doposud nikdo netušil. "Kolize za vysokých rychlostí v LHC možná odkrývají novou vnitřní strukturu protonů", říká Frank Wilczek z Massachusetts Institute of Technology (MIT), laureát Nobelovy ceny za vysvětlení chování gluonů. 

Podle jeho teorie, to, co vidíme v kolizích v LHC jsou právě gluony, které vznikají po srážce protonů. Gluony jsou nehmotné částice, které ovlivňují chování quarků, základních kamenů protonů a neutronů. Je docela možné, že existuje nějaká forma interakce mezi gluony ve stadiu těsně po srážce.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit