do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda Messenger se stala první umělou družicí planety Merkur

Aktualizováno: Po několika obězích Slunce a necelých sedmi letech cesty se ve čtvrtek 17. března stala vesmírná sonda Messenger prvním umělým satelitem planety nejblíže Slunci. Sonda Messenger na své cestě do středu sluneční soustavy proletěla jednou kolem Země, dvakrát kolem Venuše, a třikrát kolem samotného Merkuru, aktuálně se nachází asi 46 milionu kilometrů od Slunce a 150 milionu kilometrů od Země a bude po 30 letech (Mariner 10) první sondou, která bude zkoumat planetu Merkur zblízka.Už od 7. března je aktivní síť pozemních teleskopů Deep Space Network, která umožňuje inženýrům v NASA detailně monitorovat sondu. Při finálním přiblížení k Merkuru zažehla sonda hlavní trysku nasměřovanou čelem k dráze letu a při 14minutovém zážehu spotřebovala 31 % celkového objemu paliva, které původně nesla při startu. Po stabilizaci oběžné dráhy bude sonda Messenger disponovat ještě 9 % paliva, které bude moci v budoucnu využívat pro úpravy kurzu.

Sonda je vybavena speciální ochranou před nebezpečným prostředím v blízkosti Slunce. Na palubě má 7 vědeckých instrumentům které budou během 12 hodinové doby oběhu sledovat povrch planety, ke kterému se přiblíží až na 200 kilometrů. 

V následujících týdnech budou inženýři NASA zaměřeni na pozorování oběžné dráhy sondy a testování jejích přístrojů. 23. března začnou zapínat měřící přístroje na palubě a samotná vědecká mise Messengeru začne 4. dubna.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit