Astronomové objevili s pomocí Hubblova teleskopu čtvrtý měsíc Pluta

Ještě rok před startem vesmírné mise New Horizons v roce 2006 měla trpasličí planeta Pluto pouhý jeden měsíc, Charon. V roce 2005 došlo k objevení dvou dalších měsíců Nix a Hydra a v červnu 2011 objevili astronomové čtvrtý satelit Pluta, S/2011 P 1 (objekt je známý také pod označením S/2011 (134340) 1, nebo P4). Mezinárodní astronomická unie (IAU) totiž doposud ještě nevybrala pro nový objekt pojmenování.

Pluto a jeho měsíce (2011)

Pluto a jeho měsíce (2011) Trpasličí planetka Pluto se nachází ve středu planetárního systému, do kterého patří ještě měsíce Charon, Nix, Hydra a nově objevený Styx.Nový měsíc P4 je ze všech 4 známých satelitů Pluta nejmenší, podle odhadů NASA dosahuje průměru 13-34 kilometrů (Charon má přes tisíc kilometrů v průměru, Nix a Hydra mají mezi 30 a 110 kilometry). Hubblův teleskop našel tento malý objekt ze vzdálenosti více než 5 miliard kilometrů. Poprvé byl nový měsíc Pluta P4 zachycen 28. června přístrojem Hubblova teleskopu Wide Field Camera 3, následně byl tento nález potvrzen 3 dalšími pozorováními. Na předchozích snímcích se P4 neobjevil protože byly pořizovány s nižší expozicí a malý předmět na nich nebyl vidět.

Systémem Pluta by měla proletět v roce 2015 vesmírná sonda New Horizons, při tomto průletu bude bedlivě zaznamenávat měření jak samotné trpasličí planety, tak jejích měsíců. Poté zamíří do neprobádané oblasti Kuiperova pásu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Pluto