do not follow here
Opportunity < LIVING fUTURE

Na jižní polokouli Marsu přišla zima, robot Opportunity ji přečká na zimovišti

Robotický rover Opportunity bude za pár týdnů na Marsu už neuvěřitelných 8 let a čeká ho už několikátá zima. Během zimního období generují solární panely vozítka menší množství energie a běžný průzkum tedy není možný. Rover proto přečká na předem vybraném místě Greeley Haven, které poskytuje vhodné podmínky pro strávení zimního období na jižní polokouli rudé planety.Opportunity se nachází na jižní polokouli a je blíž rovníku než Spirit, který se už před dvěma roky nadobro odmlčel, a má tedy i větší přísun slunečních paprsků. Tentokrát poprvé musí ale přečkat na "zimovišti" podobně jako dříve jeho dvojče, protože solární panely jsou stále více pokrývané vrstvou prachu a propouští stále méně světla. Původně byla mise plánována na tři měsíce a tak se nepočítalo s tím, že by se panely tolik zaprášily.

Zimoviště bylo v NASA neformálně pojmenované Grelley Haven, podle planetárního geologa Ronalda Greeleyho (1939-2011), který byl součástí vědeckého týmu starajícího se o rovery na Marsu. Greeley Haven je ve skutečnosti výchoz vrstvy, který poskytuje mírný svah směrem k severu, což vozítku umožní zachytit maximum slunečních paprsků.

Opportunity ale nebude na zimovišti spát, je plánován důkladný průzkum. Rover tak bude napříkald s pomocí radiových signálů měřit malé odchylky v rotaci planety, vědci díky tomu získají další informace o nitru Marsu. Toto měření vyžaduje několikatýdenní přesné sledování bodu na povrchu planety, což je aktivita jako ušitá pro krátké a chladné zimní dny. Kromě toho bude robot s pomocí svého ramene zkoumat minerály a geologické složení svého útočiště. 

K tomu by měl Opportunity také pořídit panoramatickou fotografii celého místa, Greeley panorama, takže se můžeme i těšit na nějaké hezké fotografie z Marsovské zimy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Opportunity

tag icon
Další články z kategorie
Opportunity
Načítám stránku...
x zrušit