do not follow here
Opportunity < LIVING fUTURE

Rover Opportunity přežil už pátou zimu na Marsu a opět se vydává na cestu

Robotický rover Opportunity se 8. května poprvé od loňských Vánoc pohnul, před 17 týdny se usadil na zimovišti přezdívaném Greeley Haven, kde přečkal nízkou sluneční aktivitu, která doprovází zimu na jižní polokouli. Potvrzení o posunutí Opportunity o asi 3,5 metru dostali operátoři v JPL přes sondu Mars Odyssey v úterý večer.Zatím se tedy rover nachází pouhých pár metrů od na sever svaženého Greeley Haven, které na jižní polokouli poskytovalo Opportunity o něco větší přísun slunečních paprsků než rovná plocha. Během zimy ale došlo k nanesení vrstvy prachu na solární panely a omezení jejich propustnosti, operátoři NASA tak doufají, že brzy přijde větrné počasí, které panely prachu zbaví.

V následujících měsících se bude rover soustředit na zkoumání kráteru Endeavour, který má asi 22 kilometrů v průměru a je finálním cílem Opportunity. Ani na svém zimovišti však rover Opportunity nezahálel a prováděl nová měření. Kromě asi desítky geologických cílů pro své výsuvné rameno také s vysokou přesnosntí měřil pomocí radiových signálů rotaci Marsu. 

Teď bude pokračovat směrem na jih k Mysu York (Cape York) na okraji kráteru Endeavour, kde pozorování družic z oběžné dráhy poukazují na existenci odkrytých jílovitých vrstev, následovat bude ještě více na jih Cape Tribulation s obdobným složením hornin.

Jílovité horniny vědce na Marsu velmi zajímají, na Zemi totiž vznikají ve vodním prostředí. Jejich existence na Marsu by tak mohla být důkazem o dřívějším období planety, kdy se na jejím povrchu nacházela kapalná voda. Více světla do problematiky určitě přinese také nový rover Curiosity, který na planetě přistane v průběhu letošního léta.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Opportunity

tag icon
Další články z kategorie
Opportunity
Načítám stránku...
x zrušit