do not follow here
Opportunity < LIVING fUTURE

Rover Opportunity poslal z Marsu snímky doposud neznámých geologických útvarů

Jedna z fotografií, které poslal rover Opportunity z Marsu zpátky na Zemi, vědce zaujala, našli na ní totiž něco, co zatím nedokážou jednoznačně vysvětlit. Jde o malé sférické objekty, rozeseté po výchozu vrstvy nazvaném Kirkwood a rover Opportunity měl možnost je detailně prozkoumat.Na podobné útvary už vědci narazili na snímcích z místa přistání před více než osmi lety. Detailní pohled je ale vyvedl z omylu, protože sférické objekty, které teď rover našel v kráteru Endeavour jsou od těch předchozích, označovaných jako borůvky, odlišné, jak strukturou, tak koncentrací. Vědci, kteří se na programu podílejí sice mají několik hypotéz, ale ani jedna z nich není dostatečně průkazná.

"Tohle je určitě jeden z nejúžasnějších snímků za celou misi" řekl Steve Squyres z Cornell University in Ithaca, N.Y. který vědecký tým Opportunity vede. "Samozřejmě nás, hned na první pohled napadlo, že půjde o borůvky, ale byly byly koncentrované tak blízko sebe, nic takového jsme zatím ještě neviděli.

Kirkwood je odkrytá geologická vrstva, která se nachází v západní části prstence kráteru Endeavour, kam rover Opportunity dorazil po dlouhých osmi letech. Rover se k ní na příkaz ze Země přiblížil a prozkoumal ji do detailu s pomocí hned několika svých přístrojů. Jedním z nich byla i mikroskopická kamera na robotickém rameni

"Kirkwood spheres" mají asi 3 milimetry v průměru a pokrývají geologickou vrstvu poměrně na husto. Předběžná analýza poukazuje na výrazně nižší obsah železa oproti dříve nalezeným útvarům a také zcela odlišnou vnitřní strukturu, což napovídá u rozdílném původu těchto útvarů. Borůvky, na které rover Opportunity narážel dříve na své cestě, obsahují množství železa, mělo by jít o objekty, které vznikly za přítomnosti minerálů a vody v horninách. Co však vedlo ke vzniku nově objevených útvarů zatím není zřejmé.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Opportunity

tag icon
Další články z kategorie
Opportunity
Načítám stránku...
x zrušit