do not follow here
Chandrayaan < LIVING fUTURE

Indie plánuje na letošní duben svou druhou lunární misi, tentokrát na Měsíci přistane s roverem

Indická vesmírná agentura ISRO plánuje na letošní duben lunární misi Chandrayaan-2 (GSLV-F10), sestávající z orbitální sondy, přistávacího modulu a roveru. Cílem mise je prověřit indické technologie a získat nové informace z povrchu Měsíce. Mise navazuje na misi Chandrayaan-1 z roku 2008, při které obíhala orbitální sonda Měsíc po necelý rok, než s ní operační středisko ztratilo kontakt.



Mise odstartuje z indického kosmodromu Sriharikota, na indické raketě GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). Jakmile dorazí na oběžnou dráhu Měsíce ve výšce 100 kilometrů, spustí na odvrácenou stranu Měsíce přistávací modul, který měkce přistane na měsíčním povrchu. Po přistání z modulu vyjede šestikolový rover, který by se měl na povrchu Měsíce pohybovat 14 dní.

Rover o váze 25 kilogramů bude operovat na odvrácené straně Měsíce asi 600 kilometrů od jižního pólu. Bude provádět částečně automatické úkony, které budou řízené z operačního střediska v Indii. Instrumenty na vozítku budou analyzovat měsíční regolit a data posílat zpátky na Zemi. Cílem mise je získat více informací o přítomnosti některých chemických prvků a sloučenin, jde zejména o vodu, helium-3 a plazmu, která Měsíc ve velmi tenké vrstvě obklopuje.

Podobně jako Indická vesmírná agentura, chce i ta čínská letos přistát v blízkosti měsíčního pólu. Mise Chang´e 4 je aktuálně plánovaná o několik měsíců později než indická mise Chandrayaan-2.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chandrayaan

tag icon
Další články z kategorie
Chandrayaan
Načítám stránku...
x zrušit