Sousední galaxie Andromeda vznikla kolizí s jinou galaxií, podívejte se na animaci

Sousední galaxie Andromeda vznikla podle astronomů v masivní kolizi dvou menších galaxií před více než 3 miliardami let. V této době už existovala naše vlastní planeta, která se zrodila více než o miliardu let dříve. Touto teorií si francouzští a čínští vědci vysvětlují pozorované chování některých hvězd, které rotují v opačném směru kolem jádra galaxie než většina ostatních. Výsledky jejich zkoumání byly publikovány v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Galaxie Andromeda

Galaxie Andromeda kompozice dvou obrázků pořízených dvěma vesmírnými teleskopy Evrospké vesmírné agentury. Herschelův teleskop ukazuje žlutý disk nově tvořených hvězd pořízený v infračerveném spektru vlnění. K tomu XMM-Newtonův teleskop ukazuje modrou barvou hvězdy vyzařující rentgenové záření při jejich zániku. Dosud nejdetailnější snímek nejbližší spirálovité galaxie ukazuje jak rodící se hvězdy tak ty umírající.Už dřívější výzkumy ukázaly na rozdíly mezi Mléčnou dráhou a Andromedou, respektive na chování jejich hvězd. Některé hvězdy v sousední galaxii totiž kolem jádra rotují chaoticky a vědci nevěděli proč. Vysvětlením má být relativně nedávná formace této galaxie v kolizi dvou menších objektů, které začaly svou gravitační interakci před 10-7 miliardami let.Gravitační tanec jednotlivých hvězd a celých galaxií trval dlouhé miliardy let a jeho výsledkem je ustálená forma galaxie Andromeda, kterou vidíme dnes. Podle studie se galaxie uklidnila teprve před třemi až dvěma miliardami let. 

Pro Andromedu to ale zdaleka neznamená konec tancování. Sousední galaxie se nezadržitelně blíží k Mléčné dráze a za další miliardy let se hvězdy dvou galaxií začnou gravitačně ovlivňovat znovu. Vznikne tak zcela nová obří galaxie v ještě kataklyzmatičtější události.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Andromeda