do not follow here
Perseverance < LIVING fUTURE

Součástí mise Mars 2020 bude podle NASA také autonomní helikoptéra

NASA zvažovala vyslání robotické helikoptéry na rudou planetu už několik let a novou technologii také v JPL vyvíjela od roku 2013. Doposud však nebylo rozhodnuto, zda bude první demonstrace létajícího robota součástí nadcházející mise na povrch Marsu, roveru Mars 2020. Podle informací zveřejněných přímo na webu JPL (Jet Propulsion Laboratory) bylo rozhodnuto, že helikoptéra s dvěma vrtulemi bude součástí této mise.

Vzhledem k několikaminutové cestě signálu z Marsu na Zemi není možné zařízení přímo ovládat. Je tedy nutné, aby bylo dostatečně autonomní a pohybovalo se samo podle vlastního uvážení. 1,8 kilogramů vážící helikoptéra tak bude vzlétat v dostatečné vzdálenosti od roveru, aby jej v případě problémů nepoškodila. Ve vzduchu bude trávit několik minut a bude pozorovat okolí robotického vozítka a hledat potenciální překážky v cestě nebo zajímavé geologické útvary k prozkoumání.

Helikoptéry na Zemi mohou létat zhruba do výšky 12 kilometrů, čím výše se ale stroj pohybuje, s tím řidším vzduchem se musí potýkat, což je pro helikoptéry problém. Na Marsu je atmosféra velmi řídká, je to jako by helikoptéra létala na zemi ve výšce 30 kilometrů. Helikoptéra pro Mars je tedy velmi lehká a její vrtule se otáčí 3000x za minutu (asi 10 rychleji než vrtule u vrtulníků na Zemi).

Rover Mars 2020 by měl k Marsu odletěl na raketě Atlas V v roce 2020 a ke svému cíli dorazit v únoru 2021. Helikoptéra bude sice součástí této mise, bude však pouze doplňovat výzkum prováděný roverem. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o helikoptéře na Marsu

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Perseverance

tag icon
Další články z kategorie
Perseverance
Načítám stránku...
x zrušit