JUICE: první evropská mise k planetě Jupiter prochází prvními testy pro ověření technologií

11. 9. 2018
JUICE Vesmírné sondy Jupiter Ganymede Europa ESA

Evropská vesmírná agentura ESA společně se společností Airbus pokračují v přípravě mise JUICE, která vyšle sofistikovanou vesmírnou sondu k planetě Jupiter. Aktuálně probíhá testování na zjednodušeném modelu sondy (Thermal Development Model, TDM), při kterém se ověřuje dopad okolních teplot na sondu a její přístroje. Vývoj je teprve na začátku, nicméně podle ESA zatím vše směřuje k plánovanému startu mise v roce 2022.

Jupiter, oblaka v atmosféře

Jupiter, oblaka v atmosféře Planeta Jupiter zachycená vesmírnou sondou Juno.Cesta k Jupiteru bude pro sondu znamenat nutnost přežít v různých teplotních prostředních, a to se na jejím zařízení nesmí projevit. Vesmír je sice velmi chladný, při průletu kolem Venuše však sonda projde relativně vysokými teplotami, zároveň v prostředí planety Jupiter bude muset fungovat v chladném prostředí. Proto nyní prochází TDM zabalený do vícevrstvého izolátoru (Multi-Layer Insulation, MLI) teplotními zkouškami ve speciální komoře v technickém centru ESA v Nizozemí.

Při těchto zkouškách byl model vystaven teplotám až 200 °C z jedné strany a zároveň -180 °C ze strany druhé, aby došlo k simulování situace, kdy na jednu stranu sondy svítí slunce a z druhá je ve stínu. Bylo ověřeno, že systém teplotní kontroly dokázal udržet krásných 35 °C uvnitř sondy. Další test potom vystavil model extrémně nízkým teplotám, které bude muset sonda vystát v blízkosti planety Jupiter, daleko od Slunce.

Kromě termálního testování by v roce 2018 mělo ještě proběhnout:
 • ověření technologie, která bude zkoumat podpovrchové oceány měsíců (RIME antenna)
 • kvalifikace laserového přístroje, který bude mapovat povrch měsíců (GALA diode)
 • dokončení inženýrského modelu sondy v plném měřítku
 • začátek prověřování funkcí, kterými bude finální sonda vybavena
V prosinci 2018 by měla mise projít dalším milníkem, který se vyjádří k plánovanému designu sondy (Critical Design Review), v případě úspěšného průchodu tímto milníkem se začne stavět samotná vesmírná sonda.

Plánovaný průběh mise JUICE

 • 2022: start rakety Ariane 64 s vesmírnou sondou
 • 2022-2030: gravitační asistence vnitřních planet (Země, Venuše, Země, Marsu a Země)
 • 2030: přílet k Jupiteru, vstup na oběžnou dráhu planety
 • 2033: vstup na oběžnou dráhu Ganymede

Vědecké cíle mise JUICE

Mise JUICE se bude primárně zaměřovat na tři velké měsíce planety Jupiter: Europa, Kalisto a Ganymede s tím, že nejvíce se bude věnovat měsíci Ganymede.
 • prozkoumání podpovrchových oceánů a jezer měsíců planety Jupiter
 • detailní mapování jejich povrchu
 • zkoumání složení horních povrchových vrstev
 • Ganymede: zkoumání tenké atmosféry měsíce, jeho magnetického pole a interakce s magnetickém polem planety
 • Europa: zkoumání chemického složení, hledání sloučenin vhodných pro existenci života, organických molekul a zkoumání geologických útvarů na povrchu tohoto ledového měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie JUICE

Evropská sonda k Jupiteru a jeho měsícům se už staví, letět by měla v roce 2022

5. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

ESA podepsala smlouvu na vynesení sondy JUICE do vesmíru, bude zkoumat měsíce planety Jupiter

20. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

ESA podepsala smlouvu na vynesení sondy JUICE do vesmíru, bude zkoumat měsíce planety JupiterV polovině roku 2022 se otevírá okno pro cestu evropské sondy JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) k planetě Jupiter a jejím měsícům. Sonda poletí do vesmíru buď na raketě Ariane 5, nebo na zcela nové Ariane 64, obě pro evropskou vesmírnou agenturu provozuje společnost Arianespace z jihoamerického kosmodromu Kourou. ESA a Arianespace podepsaly dohodu o vynesení šestitunové vesmírné sondy JUICE 17. června.

Co umožňuje existenci oceánu pod povrchem Enceladu a proč tomu tak není u sousedních měsíců?

4. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Co umožňuje existenci oceánu pod povrchem Enceladu a proč tomu tak není u sousedních měsíců?Dvojice vědců z University of Maryland a Southwest Research Institute vytvořila počítačovou simulaci, která se soustředí na vývoj těles v těsné blízkosti planety Saturn. Z více než 60 měsíců planety se pouze pětice větších měsíců nachází v jeho těsné blízkosti a zřejmě pouze Enceladus má pod svým povrchem ukrytý oceán. Nový počítačový model nyní poprvé ukazuje, proč je právě tento měsíc tímto způsobem unikátní. Výsledky výzkumu byly prezentovány ve studii, která vyšla v magazínu Nature Astronomy.

celý článek

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planet

11. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

JUICE: jak poletí evropská sonda k Jupiteru? Využije gravitační síly 4 různých planetV květnu 2022 by se měla vydat na svou cestu k planetě Jupiter evropská sonda JUICE. Jejím cílem nicméně není samotná planeta ale její měsíce, zejména potom Ganymede, na jehož oběžnou dráhu sonda nakonec vstoupí. Evropská vesmírná agentura začátkem února zveřejnila animaci, která ukazuje dlouhou a složitou cestu sondy k Jupiteru. Cesta zabere 7 let a bude vyžadovat 5 gravitačních asistencí kolem čtyř planet, včetně Jupiteru samotného.

celý článek

Dodatečné finance umožní realizaci hned dvou amerických misí k ledovému měsíci Europa

27. 3. 2018

Dodatečné finance umožní realizaci hned dvou amerických misí k ledovému měsíci EuropaAmerická vesmírná agentura dostala od tamního kongresu finance navíc oproti loňskému rozpočtu i oproti návrhu prezidenta Trumpa. Tyto peníze má použít na vývoj nové těžké rakety SLS, vesmírné lodi Orion a také na plánované meziplanetární mise, mezi nimi také misi k měsíci Europa pokrytém ledovou vrstvou, pod kterou se ukrývá globální oceán. V rozpočtu je nyní dost peněz na vývoj orbitální sondy Europa Clipper a také přistávacího modulu, který jako první navštíví povrch tohoto ledového měsíce.

celý článek

NASA hledá návrhy na vědecké přístroje, které by dokázaly zkoumat oceán pod povrchem Europy

16. 7. 2014

NASA hledá návrhy na vědecké přístroje, které by dokázaly zkoumat oceán pod povrchem EuropyNASA připravuje podklady pro misi k Europě, měsíci planety Jupiter. Přípravy jsou na samotném počátku a ještě ani není zřejmé, zda bude sonda kolem Europy kroužit, prolétat, nebo na ní dokonce přistane. NASA zveřejnila žádost na zaslání návrhů vědeckých instrumentů, které by byly na palubě robotické sondy jejímž úkolem bude Europu zkoumat. Mise k Europě je snem všech astrobiologů, pod povrchem tohoto ledového měsíce se totiž ukrývá globální oceán a nikdo neví co v sobě ukrývá.

celý článek

Evropa se chystá k Jupiteru, komise doporučila ESA novou vlajkovou misi k obří planetě

22. 4. 2012

Evropa se chystá k Jupiteru, komise doporučila ESA novou vlajkovou misi k obří planetěVýbor pro vědecký program Evropské vesmírné agentury doporučil ESA jako další vlajkovou loď misi k planetě Jupiter, která by důkladně prozkoumala některé z jejích měsíců. Mise JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) by odstartovala po roce 2020 a jejím primárním cílem by měly být měsíce Europa, Ganymede a Callisto.

celý článek