do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Pohlednice z Marsu: Okno do lávového tunelu, v budoucnosti by mohl sloužit jako místo pro kolonii

Sopečná činnost vede ke vzniku mnoha zajímavých geologických útvarů. To platí jak pro naši planetu, tak pro ostatní tělesa ve sluneční soustavě. Jedním z těchto míst je Mars, který je bedlivě zkoumán několika sondami z oběžné dráhy i z jeho povrchu. Na tomto snímku můžeme pozorovat tzv. střešní okno, které vede do vyschlého lávového tunelu poblíž vulkánu Arsia Mons.V oblastech výskytu lávových tunelů se mohou nacházet tzv. střešní okna (pit craters), která vznikají při propadu stropu tunelu. Toto konkrétní okno na úpatí sopky Arsia Mons má v průměru 50 metrů. Bohužel dovnitř nahlédnout nelze, protože sonda MRO prolétá nad touto oblastí vždy pozdě odpoledne, kdy sluneční paprsky do díry nedopadají.

V lávovém tunelu lze předkládat prostor, který je chráněný od vnějších vlivů jako jsou písečné bouře a možná i radiace, která projde slabým magnetickým polem planety. Mohl by tak být vhodným místem pro život. Vědci už delší dobu předpokládají, že pokud na Marsu existuje nějaký život, bude pod jeho povrchem.

Lávové tunely by mohly v budoucnosti sloužit také lidem. Kolonie, která by v nich vznikla by byla chráněna před vnějšími vlivy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Seriál Pohlednice z Marsu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit