do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Pohlednice z Marsu: Pavouci na jižním pólu

Orbitální sonda MRO v březnu tohoto roku pořídila fotografie oblasti v těsné blízkosti jižního pólu Marsu. Objevily se na nich podivné útvary připomínající kořeny živých organismů. Ve skutečnosti se jedná o struktury, které vytváří oxid uhličitý unikající do atmosféry v jarním období, kdy dochází k zahřívání povrchu.

MiseStartStatus
missions icon MRO 12. 8. 2005 Probíhá


Vědci tyto útvary v oblasti pozorovali už dříve a pojmenovali je pavouci (vědecky araneiformy). Vznikají na jaře, když dochází k zahřívání povrchu a sublimaci zmrzlého oxidu uhličitého zachyceného pod vrstvou prachu.

Tato fotografie pochází z oblasti nedaleko jižního pólu Marsu, kde v zimním období panují teploty kolem -100 °C. V takovém chladu dochází ke zmrznutí oxidu uhličitého, který se ve formě ledu ukládá na povrch. Vytváří se tak polární čepičky, které obsahují až třetinu CO2 z celé atmosféry. 

Na jaře při růstu teplot dochází zahřívání povrchu, na kterém leží vrstva suchého ledu (zmrzlý oxid uhlišitý). Ten zespoda sublimuje a vytváří tlak, který vede k lokálním erupcím. Při nich uniká oxid uhličitý spolu s prachem a pískem, které se ukládají na povrch  okolí nově vzniklých kráterů.

Video: Jaké je to na pólech Marsu

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Seriál Pohlednice z Marsu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit