Perseverance < LIVING fUTURE

Evropská orbitální sonda TGO vyfotografovala místo přistání roveru Perseverance

Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.

Mars, místo přistání Perseverance

Mars, místo přistání Perseverance Na snímku ze sondy TGO lze v levé části dobře vidět padák, který sondu zbrzdil po vstupu do atmosféry. Na druhé straně úplně vpravo skončil tepelný štít sondy. Uprostřed vlevo je jeřáb, který spustil rover na lanech a potom odletěl do bezpečné vzdálenosti. A nakonec uprostřed vpravo lze pozorovat malý světlý flíček - rover perseverance.Snímek byl sondou TGO pořízen 23. února, tedy 5 dní po přistání. Rover Perseverance byl už den po přistání zachycen z oběžné dráhy americkou sondou MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem bude v rámci mise Mars 2020 průzkum kráteru Jezero na Marsu. Bude mít za cíl hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Perseverance
tag icon
Další články z kategorie
Perseverance