Rover Perseverance je mimo jiné vybaven zařízením MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), které má za úkol sledovat klimatické podmínky v místě přistání. Měří teplotu vzduchu i povrchu, rychlost i směr větru, tlak, vlhkost a radiaci. NASA začátkem dubna zveřejnila první report, který vznikl na základě dat z tohoto zařízení.
Data ze zařízení MEDA vědcům poslouží pro lepší poznání počasí a klimatických podmínek na Marsu. V průběhu mise budou například sloužit také pro určení vhodných podmínek pro let helikoptéry Ingenuity.
Z výsledků reportu lze zjistit, že 3. a 4. dubna byly v kráteru Jezero teploty mezi -83 a -22 °C a vítr o rychlosti 10 m/s. Jedním z dalších závěrů reportu je také méně prašný vzduch než v kráteru Gale, kde měří podmínky rover Curiosity. Kráter Gale se nachází 3 700 kilometrů daleko od kráteru Jezero.
Perseverance
Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.
Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.
9. 11. 2021 Helikoptéra Ingenuity se v pondělí 19. dubna ráno stala prvním létajícím zařízením mimo planetu Zemi. Úspěšný testovací let NASA potvrdila několik hodin poté, když na Zemi dorazila data z tohoto letu. Od té doby už helikoptéra letěla celkem 13x, se stále komplexnějším letovým plánem. Data z letů Ingenuity pomáhají operátorům plánovat cestu roveru Ingenuity. Úspěšné předvedení letu v atmosféře Marsu by mělo do budoucna otevřít dveře zcela nové dimenzi průzkumu planet.
Desátý let Ingenuity
24. července: 1,6 kilometrů dlouhý let zavedl Ingenuity do rekordní výšky 12 metrů. Helikoptéra přistána opět na novém místě Airfield G.
Devátý let Ingenuity
5. července: 625 metrů dlouhý let zavedl Ingenuity na Airfield F.
Osmý let Ingenuity
21. června: 160 metrů dlouhý let zavedl Ingenuity na Airfield E asi 130 metrů od roveru Perseverance. Let trval 77 sekund.
Sedmý let Ingenuity
8. června: Ingenuity se přesunula na Airfield D, které se nachází asi 100 metrů od místa vzletu.
Šestý let Ingenuity
23. května: Při šestém letu nastaly první větší potíže Ingenuity. Anomálie nakonec neovlivnila bezpečnost zařízení a helikoptéra přistála na Airfield C.
Pátý let Ingenuity
7. května: Při dnešním, pátém letu se Ingenuity přesune na nové místo, odkud bude provádět své budoucí operace. Oproti předchozím letům se tedy poprvé nebude vracet na místo startu. Nové místo (Airfield B) se nachází 129 metrů od Wright Brothers Field, kde nyní Ingenuity přebývá. Před přistáním ještě Ingenuity vystoupá do rekordní výšky 10 metrů.
Čtvrtý let Ingenuity
29. dubna: Helikoptéra Ingenuity letěla prozkoumat potenciální nové místo, ze kterého by mohla v budoucnu provádět své operace. Během tohoto letu se vydala 133 metrů na jih a zpět na místo vzletu.
Třetí let Ingenuity
25. dubna:
Druhý let Ingenuity
22. dubna:
První let Ingenuity
19. dubna:
Test vrtulí
Oddělení Ingenuity od Perseverance
Ingenuity se od roveru Perseverance oddělila v oblasti, kterou NASA označuje jako Airfield (letiště). Jedná se o rovnou plochu 10 x 10 metrů, která je vhodná pro první testovací let. Samotná příprava helikoptéry na oddělení od roveru trvala 6 dní.
Operace Ingenuity na Marsu
Ingenuity slouží primárně jako demonstrátor nové technologie a hlavním úkolem helikoptéry je tedy ověřit chování zařízení ve vzduchu. Atmosféra na Marsu je velmi řídká a gravitace zhruba třetinová oproti Zemi. Operátoři mise měli původně 30denní harmonogram, během kterého bylo naplánováno 5 testovacích letů. Po úspěších při prvních třech zkouškách nicméně NASA rozhodla o přidání dalších letů.
Více informací