Rover Perseverance naměřil ve vzduchu v kráteru Jezero méně prachu než rover Curiosity ve své lokalitě

Rover Perseverance je mimo jiné vybaven zařízením MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), které má za úkol sledovat klimatické podmínky v místě přistání. Měří teplotu vzduchu i povrchu, rychlost i směr větru, tlak, vlhkost a radiaci. NASA začátkem dubna zveřejnila první report, který vznikl na základě dat z tohoto zařízení.

Mars, kráter Jezero, povrch

Mars, kráter Jezero, povrchData ze zařízení MEDA vědcům poslouží pro lepší poznání počasí a klimatických podmínek na Marsu. V průběhu mise budou například sloužit také pro určení vhodných podmínek pro let helikoptéry Ingenuity. 

Z výsledků reportu lze zjistit, že 3. a 4. dubna byly v kráteru Jezero teploty mezi -83 a -22 °C a vítr o rychlosti 10 m/s. Jedním z dalších závěrů reportu je také méně prašný vzduch než v kráteru Gale, kde měří podmínky rover Curiosity. Kráter Gale se nachází 3 700 kilometrů daleko od kráteru Jezero.

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem bude v rámci mise Mars 2020 průzkum kráteru Jezero na Marsu. Bude mít za cíl hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Perseverance
tag icon
Další články z kategorie
Perseverance