do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Rusko poslalo na oběžnou dráhu nový modul pro ISS, ve čtvrtek se spojil se stanicí

Nový laboratorní modul Nauka (Multipurpose Laboratory Module, MLM) rozšířil Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Původně měl letět do vesmíru už v roce 2007, ale jeho start byl opakovaně odkládán. Nauka rozšířila prostory pro vědecké experimenty na stanici, má také vlastní dokovací zařízení a třeba toaletu. Společně s Naukou se k ISS dostalo také nové evropské robotické rameno.



Aktuálně

17:39
30.07.
Podle Roskosmosu byl nechtěný zážeh motorů Nauky způsoben jednorázovou softwarovou chybou.
16:43
30.07.
Stanice ISS se během včerejšího neočekávaného zažehnutí trysek Nauky otočila o asi 45 stupňů. Během hodiny se pomocí gyroskopů na americké části stanice a motorů ruského modulu Zvezda dostala zpět do původní polohy. Podle NASA mají být všechna zařízení v pořádku.obrázek ke zprávě
06:21
30.07.
Jen několik hodin po zakotvení se zažehly motory modulu Nauka a vychýlily tak stanici ISS. Vše se naštěstí podařilo brzy vyřešit. Posádka stanice podle NASA nebyla v nebezpečí.
15:57
29.07.
Ruský laboratorní modul Nauka se úspěšně spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí
15:33
22.07.
Před příletem Nauky k ISS se od stanice odpojí jiný ruský modul Pirs, který dnes slouží pro kotvení ruských lodí Sojuz a Progress. Nauka se ke stanici připojí právě v místě, kde je dnes modul Pirs. Jeho oddělení se plánuje na sobotu. Potom shoří v atmosféře společně s nákladní lodí Progress.
08:28
22.07.
Po prvním obletu Země se objevují informace o možných problémech Nauky. Údajně došlo i k dočasnému výpadku spojení s modulem. Nemělo by jít o vážné problémy a Nauka by měla být schopna zakotvit u ISS.
07:47
22.07.
Raketa Proton ve středu vynesla modul Nauka na oběžnou dráhu. Nyní jej čeká osmidenní cesta k ISS.
18:31
08.07.
Se startem modulu Nauka se nyní počítá 21. července. Následující dva dny budou sloužit jako rezervní termíny
07:04
07.07.
S modulem Nauka poletí na oběžnou dráhu také nové robotické rameno. Vyrobeno bylo v Evropě a jeho konstrukce mu umožní přichytit se kdekoliv na stanici. Půjde o třetí robotické rameno na ISS.
06:45
03.07.
Chybějící izolace měla chránit senzory umístěné na plášti modulu.
Rozbalit všechny aktuality
updates
Ještě nedávné plány počítaly s odletem nového modulu Nauka na oběžnou dráhu už 15. července. Podle agentury Interfax se ale zjistilo, že obsahuje nedostatky, které je potřeba dořešit. Modul byl tedy poslán zpět do sestavovacího a testovacího areálu firmy Rocket Space Corporation, která modul pro Roskosmos vyvíjí. Datum odletu na ISS se kvůli tomu posunulo o týden na 21. července.

Nauka bude sloužit experimentům na stanici, poskytne další prostor pro posádku a budou u ní kotvit ruské lodě. Součástí modulu jsou také motory, které mohou být použity pro změnu pozice celé stanice. 
Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    ISS

    Načítám stránku...
    x zrušit