do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

V atmosféře horkého bílého trpaslíka HD 149499 B bylo detekováno cesium

Data z dnes už vysloužilého ultrafialového teleskopu FUSE posloužila vědcům k první detekci cesia u hvězdy z kategorie bílý trpaslík. Ta je součástí binárního systému HD 149499 ve vzdálenosti asi 117 světelných let.

MiseStartStatus
missions icon FUSE 24. 6. 1999 - 18. 10. 2007 Ukončená: Úspěch


Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
U bílých trpaslíků bývají pozorovány tenké atmosféry tvořené zpravidla vodíkem nebo heliem. Část z nich má nicméně atmosféru obohacenou o těžší prvky. Dodnes bylo u bílých trpaslíků pozorováno celkem 18 prvků těžších než železo.

HD 149499 je dvojhvězda ve vzdálenosti 117 světelných let. Je tvořená oranžovou hvězdou o hmotnosti kolem 80 % Slunce a malým bílým trpaslíkem. Na jeho povrchu jsou teploty dosahující k 50 tisícům Kelvinů (tedy zhruba 9x více než má Slunce). Cesium se zdá být nejzastoupenějším prvkem těžším než železo v jeho atmosféře.
Bílý trpaslík
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
HD 149499 116.8 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit