do not follow here
Kvazary < LIVING fUTURE

Astronomové poprvé pozorovali světlo z hvězd v nejvzdálenějších galaxiích

Mezi jedny z nejvzdálenějších pozorovatelných objektů ve vesmíru patří kvazary s vysokým rudým posuvem. Ty jsou tvořeny supermasivními černými dírami v jádrech galaxií vzdálených víc než 10 miliard světelných let. Tyto objekty astronomům prozrazují informace o raném vesmíru krátce po Velkém třesku, není však zřejmě, jak mohly v tak mladém vesmíru vzniknout. Prozradit by to mohly hvězdy, které se v těchto vzdálených galaxiích podařilo poprvé pozorovat pomocí dalekohledu JWST.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Kvazary

Kvazary (Quasar - quasi-stellar object) jsou velmi zářivá jádra vzdálených galaxií. V centru těchto galaxií konzumuje supermasivní černá díra velké množství materiálu z akrečního disku, který kolem ní rotuje (tento jev se označuje jako aktivní galaktické jádro (AGN). Tím vzniká intenzivní elektromagnetické záření, které lze pozorovat na miliardy světelných let daleko. Kvazary jsou jedny z nejzářivějších a nejvzdálenějších objektů, které dnes astronomové mohou pozorovat.

Blazary jsou potom kompaktní aktivní galaktická jádra, které svými energetickými proudy míří přímo k Zemi.

Doposud bylo možné pozorovat hvězdy u kvazarů do vzdálenosti asi 10 miliard světelných let. Nově se však astronomům podařilo s JWST detekovat hvězdy u kvazarů J2255+0251 a J2236+0032. Tyto objekty byly vybrány pro svou relativně nízkou jasnost, která umožňuje lépe pozorovat jejich okolí. Světlo od těchto galaxií k nám putovalo přes 13 miliard let a díky rozpínání vesmíru se nyní nachází kolem 25 miliard světelných let daleko.

Podle nové studie jsou galaxie, ve kterých se tyto kvazary nachází, masivní a zároveň kompaktní. Kvazary se zřejmě nenachází v jejich úplném středu.

Hvězdy v okolí kvazarů by vědcům mohly prozradit více o tom, jak mohly tyto supermasivní černé díry vzniknout tak krátce po Velkém třesku. Vědci proto v dalším výzkumu plánují zjistit poměr hmotnosti celé galaxie a supermasivní černé díry v jejím jádru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvazary

tag icon
Další články z kategorie
Kvazary