do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

NASA vybírá nové vesmírné mise pro období 2013-2022

Na vypracování studie, kterou vám nabízíme ve zdrojích tohoto článku, se podílelo 5 expertních panelů a jejich cílem bylo poskytnout Národnímu úřadu pro letectví a vesmír reálný seznam misí, které mají potenciál přinést množství nových informací o Sluneční soustavě a vesmíru samotném. Při sestavování seznamu byl brán ohled na aktuální finanční rozpočet a odhadované finance NASA pro období 2013-2022.



"Doporučili jsme takové výzkumné mise, které představují vyvážený mix (malých, středních a velkých misí) vědeckých zkoumání, které mají potenciál značně rozšířit naše vědomosti o solárním systému", řekl Steven W. Squyres, profesor astronomie na Cornellově univerzitě v USA.

Největší plánovanou misí je Mars Astrobiology Explorer Cacher (MAX-C), v rámci této mise by byl na Mars vyslán pojízdní robot, který by hledal důkazy o klimatu na Marsu v jeho historii a zkoumal, zda na planetě někdy mohly být podmínky pro život. Mise MAX-C by měla být prvním krokem k dopravě vzorků hornin z Marsu na Zemi. Rada však doporučila, aby byla tato mise realizována pouze při nepřekročení nákladů pro NASA ve výši 2,5 miliard dolarů. NASA by se na této misi měla podílet s ESA, plánovaný start je v roce 2018.

Mise k jupiterově měsíci Europě je další velkou misí, a měla by podle doporučení rady mít druhou nejvyšší prioritu. Nicméně náklady na tuto misi jsou zatím odhadovány příliš vysoko a tak by měla být mise zahájena pouze v případě, že NASA na ni dostane více peněz a náklady mise budou sníženy na přijatelnou úroveň.

Třetí velkou misí je Uranus Orbiter, první mise zaměřená na planetu Uran a její systém měsíců, součástí mise by měla být také sonda směřující do atmosféry Uranu. Náklady mise Uranus Orbiter nesmí překročit 2,7 miliardy dolarů, jinak bude zrušena.

Pro střední mise byly doporučeny dvě mise středně velkých vesmírných sond studující objekty ve sluneční soustavě. Na malé mise se doporučení rady nevztahuje, nicméně zmiňuje přínosy specializovaných planetárních nízko-nákladových misí a doporučuje v nich pokračovat při zhruba stejném rozpočtu jako doposud. Pokud nebude mít NASA dostatek fondů, měl by zpozdit start některé z velkých misí a pokračovat v těch středních a menších.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit